ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Week of Aug. 20 S.D. Prep Media football polls

The South Dakota Prep Media football polls for the week of Aug. 20 are listed below, ranking the top-five teams in each class. First-place votes received are indicated in parentheses. (The poll in the 11AAA, 11AA and 11A classes was unchanged fro...

081818.S.DR_.MVP_STANLEYCOUNTY2.jpg
Mount Vernon/Plankinton running back Colton Tobin carries the ball during a Aug. 17 game against Stanley County in Mount Vernon. (Marcus Traxler / Republic)

The South Dakota Prep Media football polls for the week of Aug. 20 are listed below, ranking the top-five teams in each class. First-place votes received are indicated in parentheses. (The poll in the 11AAA, 11AA and 11A classes was unchanged from the preseason edition. With the season scheduled to begin Tuesday, Aug. 21, there is no new poll for volleyball.)

Class 11AAA

1. SF Washington (26)    0-0   138
2. SF O’Gorman (2)        0-0     97
3. SF Roosevelt              0-0     83
4. Brandon Valley           0-0     67
5. SF Lincoln                  0-0     28
Receiving votes: Rapid City Stevens 5, Rapid City Central 1, Watertown 1.
Class 11AA
1. Mitchell (22)               0-0  133
2. Pierre (3)                    0-0  103
3. Harrisburg (3)             0-0   96
4. Yankton                      0-0   53
5. Huron                         0-0   19
Receiving votes: Sturgis 10, Brookings 5, Douglas 1.
Class 11A
1. Dakota Valley (14)       0-0 113
2. Madison (10)               0-0 104
3. Tea Area (4)                0-0    95
4. St. Thomas More         0-0    68
5. Dell Rapids                  0-0    24
Receiving votes: West Central 9, Milbank 6, Belle Fourche 1.
Class 11B
1. SF Christian (27)        1-0   139    1
2. Bridgewater-Emery/Ethan (1) 1-0  109   2
3. Mount Vernon/Plankinton 1-0   67   5
4. Canton                      1-0    62   RV
5. Winner                       0-1   19     3
Receiving votes: Aberdeen Roncalli 13, Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 7, Beresford 2, Sioux Valley 1.
Class 9AA
1. Gregory (14)              1-0 123 1
2. Wolsey-Wessington (12) 1-0 121 3
3. Irene-Wakonda (1)     1-0 72 4
4. Webster Area (1)        1-0 52 5
5. Bon Homme               1-0 15 RV
Receiving votes: Miller/Highmore-Harrold 10, Garretson 9, Baltic 8, Arlington/Lake Preston 5, North Border 3, Kimball/White Lake 2.
Class 9A
1. Britton-Hecla (25)      1-0  135   1
2. Corsica-Stickney (3)   1-0  103   3
3. Warner                       1-0    78    4
4. Clark/Willow Lake      1-0    56    5
5. Canistota/Freeman    1-0    24   RV
Receiving votes: Howard 17, Timber Lake 7.
Class 9B
1. Sully Buttes (23)         1-0  131 1
2. Castlewood (2)           1-0  96   2
3. Colome (2)                 1-0  84   3
4. Colman-Egan (1)        1-0  74   4
5. Harding County          1-0  24   5
Receiving votes: Faulkton Area 10, Wall 1.

Related Topics: FOOTBALL
What To Read Next
Prep basketball action from around the state for Thursday, Jan. 26.
Coyote men fall on buzzer-beater in Macomb
Members Only
Mitchell, Madison and Brookings compete in gymnastic triangular.
Members Only
"Maybe not a lot of other people thought we'd be in the situation we're in right now, but we knew," said senior guard Dylan Soulek of the Kernels' 7-2 start.