ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Track and field leaderboard: 05/17/2011

Below is a list of the best times, distances and heights established by area high school track and field athletes to this point in the season. Marks are as accurate as possible, according to information The Daily Republic has received as of Sunda...

Below is a list of the best times, distances and heights established by area high school track and field athletes to this point in the season. Marks are as accurate as possible, according to information The Daily Republic has received as of Sunday evening. Corrections and updates are encouraged to be sent to sports@mitchellrepublic.com .

Information regarding the event at which the following marks took place, as well as the names of the individuals on the top relay teams, would also be accepted and reviewed for print.

Any updates received by The Daily Republic will be printed each week as space allows. Coaches are encouraged to submit meet results so athletes' times can be reviewed and considered.

BOYS

100: Justin Greenway (Mitchell) 10.71, at Watoma Relays in Watertown.

ADVERTISEMENT

200: Justin Greenway (Mitchell) 22.49, at Eastern South Dakota Conference Meet in Watertown.

400: Justin Greenway (Mitchell) 49.37, at Howard Wood Dakota Relays in Sioux Falls.

800: Keagan Ringling (Platte-Geddes) 2:00.54, at Southeastern South Dakota Conference Meet in Tyndall.

1,600: Donovan Brother of All (Winner) 4:45.60, at Cecil Johnson Invitational in Presho.

3,200: Cristian Van Dyke (Mitchell Christian) 10:22.15, at Custer Battlefield Highway Conference Meet in Kimball.

110 hurdles: Hudson Priebe (Chamberlain) 15.44, at Southeastern South Dakota Conference Meet in Tyndall.

300 hurdles: Jason Greenway (Mitchell) 37.89, at Howard Wood Dakota Relays in Sioux Falls.

400 relay: Canistota 44.51, at Don Diede Relays in Freeman.

ADVERTISEMENT

800 relay: Winner 1:33.06, at Howard Wood Dakota Relays in Sioux Falls.

1,600 relay: Winner 3:33.13, at Howard Wood Dakota Relays in Sioux Falls.

3,200 relay: Platte-Geddes 8:32.71, at Southeastern South Dakota Conference Meet in Tyndall.

Sprint Medley: McCook Central/Montrose 3:45.50, at Parker Invitational.

High jump: Colter Florey (Andes Central) 6-2.5, at Andes Central Invitational in Lake Andes.

Long jump: Tyler Payer (Tripp-Delmont/Armour) 22-0, at Great Plains Conference Meet in Scotland.

Triple jump: Tyson Kayser (Bridgewater-Emery) 43-8, at Don Diede Relays in Freeman.

Shot put: Spencer Bloch (Scotland) 48-4½, at Southeastern South Dakota Conference Meet in Tyndall.

ADVERTISEMENT

Discus: Anthony Huber (Ethan/Parkston) 163-0, at Little Missouri Valley Conference in Wagner.

Pole Vault: Andrew Gross (Hanson) 13-3, at Don Diede Relays in Freeman.

GIRLS

100: Sara Nelson (South Central) 12.56, at Great Plains Conference Meet in Scotland.

200: Megan Farnham (Mitchell) 26.67, at Eastern South Dakota Conference Meet in Watertown.

400: Megan Farnham (Mitchell) 59.8, at First Dakota Relays in Yankton.

800: Lillie Koerner (Freeman Academy) 2:25.16, at Menno Relays.

1,600: Lillie Koerner (Freeman Academy) 5:18.9, at First Dakota Relays in Yankton.

3,200: Becca Glanzer (Mitchell Christian) 12:22.95, at Don Diede Relays in Freeman.

100 hurdles: Jessica Koupal (Wagner) 15.77, at Little Missouri Valley Conference in Wagner.

300 hurdles: Kristina Nash (Freeman) 49.94, at Menno Relays.

400 relay: Ethan/Parkston 51.87, at Southeastern South Dakota Conference Meet in Tyndall.

800 relay: Winner 1:49.56, at Howard Wood Dakota Relays in Sioux Falls.

1,600 relay: Winner 4:11.50, at Howard Wood Dakota Relays in Sioux Falls.

3,200 relay: Freeman 10:10.58, at Howard Wood Dakota Relays in Sioux Falls.

Sprint Medley: Freeman Academy 4:17.75, at Howard Wood Dakota Relays in Sioux Falls.

High jump: Destinni Girton (Platte-Geddes) 5-3, at Wagner Relays.

Long jump: Marie Malloy (Ethan/Parkston) 16-10, at Southeastern South Dakota Conference Meet in Tyndall.

Triple jump: Kellie Winckler (Andes Central) 34-0, at Fort Randall Conference Meet in Lake Andes.

Shot put: Ashley Robinson (Hanson) 37-7¾, at First Dakota Relays in Yankton.

Discus: Mariah Nelson (Mitchell Christian) 130-3, at Howard Wood Dakota Relays in Sioux Falls.

Pole Vault: Jessica Koupal (Wagner) 11-6, at Southeastern South Dakota Conference Meet in Tyndall.

Related Topics: TRACK AND FIELD
What To Read Next
Prep basketball action from around the state from Saturday, Feb. 4.
South Dakota State running away with regular season title
A strong second quarter in which the Kernels outscored Spearfish 22-9 proved critical.
Iowa State-bound JT Rock isn't the only one lighting it up for No. 2 Patriots