ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

SoDak 16 fills in for Class A and B girls basketball

State tournament spots to be finalized on March 4

022621.S.DR.CS-TDA2.jpg
Corsica-Stickney's Rachel Gerlach (44) shoots around the defense of Tripp-Delmont/Armour's Bailey Spaans (24) during a Region 6B game on Thursday at the Corn Palace.

With the postseason field narrowing to 16 teams, girls basketball teams around South Dakota are making plans for the SoDak 16 on March 4.

Eight Class B games are scheduled for Thursday, March 4 at sites around the state. Among the area matchups includes third-seeded Corsica-Stickney (20-2) taking on No. 14 Timber Lake. Region 4B representatives fill out the No. 4 and No. 5 seeds, with fourth-seeded Hanson (18-3) taking on No. 13 Faith and No. 5 Ethan (19-3) facing No. 12 Faulkton Area.

The Corsica-Stickney and Hanson games will be back-to-back at the Huron Arena, with the Jaguars playing at 5:30 p.m., followed by the Beavers at 7:15 p.m.

Ethan and Faulkton Area will be part of a doubleheader of games at the Corn Palace at 7:45 p.m. Tuesday, while No. 2 White River and No. 15 Aberdeen Christian will play at the Palace at 6 p.m.

Two other area schools are making their first appearance in the Class B girls basketball SoDak 16. Tenth-seeded Andes Central/Dakota Christian (17-5) will face No. 7 Viborg-Hurley at 7 p.m. in Centerville, while No. 11 Menno (15-6) meets Herreid/Selby Area at 6:30 p.m., at James Valley Christian High School in Huron.

ADVERTISEMENT

Four Class A games are also set for March 4, with the remainder of the matchups to be finalized after Friday's games. Among the matchups includes second-seeded Winner (19-2) is seeking a third-straight trip to the Class A state tournament and will face No. 15 Tri-Valley, which upset a previous state championship contender West Central on Feb. 25. The Warriors and Mustangs will play at 6:30 p.m. March 4 in Wagner.No. 10 McCook Central/Montrose and No. 11 Parkston will both travel to Kadoka. The Trojans play No. 6 Belle Fourche at 5:30 p.m., followed by MCM vs. Hill City at 7:15 p.m.

Class AA’s SoDak 16 games — with the girls scheduled for March 5, and the boys on March 6 — will likely be finalized over the weekend as the regular season ends.

Class B SoDak 16 girls basketball pairings

March 4 — Eight winners to be re-seeded for state tournament

No. 1 Castlewood (19-0) vs. No. 16 De Smet (11-11), 7:15 p.m., at Watertown

No. 2 White River (20-1) vs. No. 15 Aberdeen Christian (12-8), 6 p.m., at Corn Palace

No. 3 Corsica-Stickney (20-2) vs. No. 14 Timber Lake (13-8), 5:30 p.m., at Huron Arena

No. 4 Hanson (18-3) vs. No. 13 Faith (13-9), 7:15 p.m., at Huron Arena

ADVERTISEMENT

No. 5 Ethan (19-3) vs. No. 12 Faulkton Area (15-7), 7:45 p.m., at Corn Palace

No. 6 Herreid/Selby Area (19-3) vs. No. 11 Menno (15-6), 6:30 p.m., at James Valley Christian, Huron.

No. 7 Viborg-Hurley (17-4) vs. No. 10 Andes Central/Dakota Christian (17-5), 7 p.m., at Centerville.

No. 8 New Underwood (16-4) vs. No. 9 Waverly-South Shore (15-4), 6 p.m., at Chamberlain

Class A SoDak 16 girls basketball pairings

March 4 — Eight winners to be re-seeded for state tournament

No. 1 St. Thomas More (19-1) vs. No. 16 Miller (12-9), 6:30 p.m., at Wall.

No. 2 Winner (19-2) vs. No. 15 Tri-Valley (13-9), 6:30 p.m., at Wagner.

ADVERTISEMENT

No. 3 Hamlin (19-2) vs. No. 14 Mobridge-Pollock (14-7), 5:30 p.m., at Watertown

No. 4 Aberdeen Roncalli (19-2) vs. No. 13 Redfield (16-6), 7 p.m., at Ipswich

No. 5 Sioux Falls Christian (18-3) vs. No. 12 Flandreau (14-6), 7:45, at Harrisburg

No. 6 Belle Fourche (17-4) vs. No. 11 Parkston (15-6), 5:30 p.m., at Kadoka

No. 7 Hill City (16-4) vs. No. 10 McCook Central/Montrose (16-5), 7:15 p.m., at Kadoka

No. 8 Dakota Valley (15-5) vs. No. 9 Tea Area (16-6), 6 p.m., at Harrisburg

Related Topics: BASKETBALL
What To Read Next
Hull was a five-time 50-goal scorer, led the NHL in goalscoring seven times, twice won the Hart Trophy and was voted a First-Team All-Star on the left wing 10 times.
After taking down Sioux Center on Friday, the Marlins stumbled against Aberdeen, dropping the contest on the road Sunday.
On Saturday, the Marlins fell to Sioux Falls-1, before defeating Sioux Center on Sunday.
Prep basketball action from around the state for Saturday, Jan. 28.