ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

State qualifiers and top teams from Thursday's Class A region cross country action

Region meets involving Mitchell area athletes took place in Salem, Chamberlain and Vermillion.

Track Starting Pistol.JPG
We are part of The Trust Project.

MITCHELL — Below are Class A team results and the state qualifiers from South Dakota High School Activities Association region cross country meets that took place on Thursday, Oct. 13, 2022.

Region 2A meet

Thursday at McCook CC, in Salem

Boys team scores (top-3 to state):

1. Sioux Falls Christian, 10

2. West Central, 58

ADVERTISEMENT

3. Flandreau, 58

4. Tea Area, 84

5. Baltic, 87

6. Madison, 95

7. Estelline/Hendricks, 114

8. Sioux Valley, 125

9. McCook Central/Montrose, 166

10. Tri-Valley, 200

ADVERTISEMENT

Boys top-20 individual state qualifiers:

1. Bennett Wassenaar, 17:06.89, Sioux Falls Christian

2. Maksim Strizheus, 17:20.11, Sioux Falls Christian

3. Levi Vander Leest, 17:21.40, Sioux Falls Christian

4. Alex Oberloh, 17:26.01, Sioux Falls Christian

5. Carson Engbers, 17:26.15, Sioux Falls Christian

6. John Gronewold, 17:26.87, Baltic

7. Connor Pruis, 17:31.48, Sioux Falls Christian

ADVERTISEMENT

8. Preston Bohl, 17:40.20, Garretson

9. Benjamin Strunk, 17:52.07, West Central

10. Jacob Peterson, 18:05.13, West Central

11. Dylan Gerdes, 18:06.25, Madison

12. Lurick Dailey, 18:12.75, Flandreau

13. Alex Langner, 18:15.40, Baltic

14. Tanner Reed, 18:16.91, Flandreau

15. Brenton Westberry, 18:17.31, Flandreau

16. Carson Wosje, 18:17.72, Sioux Valley

17. Nate Timm, 18:18.73, Elkton-Lake Benton

18. Cooper Schaefer, 18:21.92, Estelline/Hendricks

19. Reid Hammerquist, 18:22.03, Tea Area

20. Jonathon Roth, 18:22.28, West Central

Girls team scores (top-3 to state):

1. Sioux Falls Christian, 17

2. Sioux Valley, 46

3. West Central, 50

4. Flandreau, 65

5. Tea Area, 67

6. Baltic, 119

7. Madison, 130

8. Dell Rapids, 131

9. Tri-Valley, 190

Girls top-20 individual state qualifiers:

1. Isabelle Bloker, 18:38.33, Sioux Valley

2. Natalie Smith, 19:00.75, Sioux Falls Christian

3. Ellie Maddox, 19:26.90, Sioux Falls Christian

4. Faith Wiese, 19:36.77, Flandreau

5. Jerica Glasser, 19:39.27, Sioux Falls Christian

6. Brie Peters, 19:45.57, West Central

7. Margaret Vogel, 20:21.14, Sioux Falls Christian

8. Sadie Pettengill, 20:26.24, Sioux Falls Christian

9. Liberty Trygstad, 20:35.98, Sioux Valley

10. Jaycie Babb, 20:43.72, Tea Area

11. Kiley Westberry, 20:47.13, Flandreau

12. Grace Bialas, 20:47.81, Tea Area

13. Aubrey Borns, 20:55.54, West Central

14. Bailey Stallman, 20:57.00, West Central

15. Talya Vincent, 21:04.10, Sioux Valley

16. Logan Mulder, 21:05.76, Sioux Falls Christian

17. Lucy Rozeboom, 21:09.53, West Central

18. Rorie Thoreson, 21:11.06, Dell Rapids

19. Diamond Roy, 21:12.29, Flandreau

20. Jessie Tappe, 21:12.74, Madison

Region 3A meet

Thursday at The Bluffs GC, in Vermillion

Boys team scores (top-3 to state):

1. Vermillion, 36

2. Dakota Valley, 39

3. Ethan/Parkston, 54

4. Lennox, 55

5. Beresford, 98

6. Elk Point-Jefferson, 106

7. Mt. Vernon/Plankinton, 114

8. Sanborn Central/Woonsocket, 146

9. Wagner, 157

Boys top-20 individual state qualifiers:

1. Andrew Atwood, 16:24.92, Beresford

2. Jack Brown, 16:30.14, Dakota Valley

3. Joe Cross, 16:34.43, Elk Point-Jefferson

4. Evan Bartelt, 16:51.89, Ethan/Parkston

5. Henry Anderson, 17:06.62, Vermillion

6. Joel Dahloff, 17:12.16, Vermillion

7. James Kilcullen, 17:19.89, Dakota Valley

8. Noah Sayler, 17:27.47, Lennox

9. Jeff Boschee, 17:36.14, Sanborn Central/Woonsocket

10. Maverick Horst, 17:37.10, Lennox

11. Jack Freeburg, 17:53.95, Vermillion

12. Avery Bradshaw, 17:57.48, Dakota Valley

13. Gage Hohn, 18:03.00, Ethan/Parkston

14. Jacob Chasing Hawk, 18:06.36, Vermillion

15. Hunter Morse, 18:07.66, Vermillion

16. David Brock, 18:14.18, Ethan/Parkston

17. Cloy McVey, 18:18.14, Lennox

18. Michael Green, 18:20.42, Dakota Valley

19. Emery Bohnsack, 18:21.37, Vermillion

20. Lucas Hartman, 18:21.54, Lennox

Girls team scores (top-3 to state):

1. Vermillion, 29

2. Lennox, 30

3. Dakota Valley, 54

4. Ethan/Parkston, 61

5. Hanson, 74

6. Canton, 77

Girls top-20 individual state qualifiers:

1. Ella Pollreisz, 19:20.14, Ethan/Parkston

2. Taeli Barta, 19:26.10, Vermillion

3. Kelsey Schmidt, 19:28.91, Lennox

4. Sophia Redler, 19:38.29, Dakota Valley

5. Callie Radigan, 19:47.02, Vermillion

6. Lydia Anderson, 19:57.01, Vermillion

7. Emily Plucker, 20:05.75, Lennox

8. Jersie Hostetler, 20:16.47, Lennox

9. Jayla York, 20:19.38, Canton

10. Ella Otten, 20:27.36, Dakota Valley

11. Ella Merriman, 20:48.32, Beresford

12. Morgan Maxwell, 20:52.20, Ethan/Parkston

13. Karlie Bosma, 20:53.31, Lennox

14. Josephine Plucker, 20:53.52, Lennox

15. Taziah Hawkins, 20:53.79, Hanson

16. Eliza Oltmanns, 20:54.14, Hanson

17. Olivia Formisano, 20:54.48, Vermillion

18. Alex McCullough, 20:55.54, Dakota Valley

19. Ashley Stark, 20:59.95, Elk Point-Jefferson

20. Ava Sletten, 21:11.09, Canton

Chamberlain, KWL and Miller qualified both their boys and girls teams for the state cross country meet at the meet in Oacoma

Region 4B meet

Thursday at Chamberlain GC, in Oacoma

Boys team scores (top-3 to state):

1. Miller, 22

2. Chamberlain, 46

3. Kimball/White Lake, 73

4. Dupree, 75

5. Platte-Geddes, 79

6. North Central, 82

7. Winner, 91

8. Stanley County, 122

9. Crow Creek, 145

Boys top-20 individual state qualifiers:

1. Pierce Baumberger, 17:44, Miller

2. Alex Schumacher, 18:05, Miller

3. Joseph Laprath, 18:36, Winner

4. Jayden Taken Alive, 18:37, McLaughlin

5. Anthony Miller, 18:44, North Central

6. Tyson Kindle, 18:47, Miller

7. Bradyn Brother of All, 18:49, Crow Creek

8. Isaac Shepherd, 18:55, Chamberlain

9. Park Sinclair, 19:00, Kimball/White Lake

10. Declan Tveit, 19:03, Chamberlain

11. Walter Graesser, 19:05, Platte-Geddes

12. Wamni Kills Crow, 19:08, McLaughlin

13. Jessup Pederson, 19:10.22, Dupree

14. Logan Vetch, 19:10.84, Mobridge-Pollock

15. Spencer Sargent, 19:25, Stanley County

16. Austin Rose, 19:26, Chamberlain

17. Isaiah Gortmaker, 19:27.33, Miller

18. Dawson Miller, 19:27.90, Kimball/White Lake

19. Porter Miller, 19:29, Kimball/White Lake

20. Jack Swanson, 19:30, Chamberlain

Girls team scores (top-3 to state):

1. Chamberlain, 14

2. Kimball/White Lake, 34

3. Miller, 65

4. Stanley County, 66

5. Platte-Geddes, 67

6. North Central, 105

Girls top-20 individual state qualifiers:

1. Heidi Olson, 19:52, Mobridge-Pollock

2. Kinsey Evans, 20:04, Chamberlain

3. Autumn Baker, 20:29, Kimball/White Lake

4. Allison Hough, 21:07, Chamberlain

5. Kylah Biggins, 21:12, Chamberlain

6. Lily Baker, 21:20, Kimball/White Lake

7. Aine Graesser, 21:35, Chamberlain

8. Berklee Mills, 21:51, Platte-Geddes

9. Faith Heil, 21:53, Mobridge-Pollock

10. Madeline Nye, 21:55, Miller

11. Annabelle LaMie, 22:02, Chamberlain

12. Kaysen Magee, 22:05, Stanley County

13. Dulcie Veurink, 22:25, Platte-Geddes

14. Alli McCord, 22:27, Kimball/White Lake

15. Silvana Houska, 22:36, Chamberlain

16. Gabby Werdel, 22:45, Miller

17. Christine Gaulke, 22:54, Kimball/White Lake

18. Rachel Nemec, 22:56, Stanley County

19. Taya Chelmo, 22:59, Kimball/White Lake

20. Olivia Nye, 23:00, Miller

Our newsroom occasionally reports stories under a byline of "Mitchell Republic." Often, the "Mitchell Republic" byline is used when rewriting basic news briefs that originate from official sources, such as a city press release about a road closure, and which require little or no reporting. At times, this byline is used when a news story includes numerous authors or when the story is formed by aggregating previously reported news from various sources. If outside sources are used, it is noted within the story.
What To Read Next
Prep basketball action from around the state from Saturday, Feb. 4.
For the fourth consecutive season, the Mitchell Kernels gymnastics team claimed the Eastern South Dakota Conference title on Saturday.
A strong second quarter in which the Kernels outscored Spearfish 22-9 proved critical.
The Kernels held the Spartans to 11 points on 12% shooting from the field in the first half on the way to a 17-point home win on Saturday afternoon.