ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

South Dakota state cross country meet results and top finishers

State champions and top teams determined on Saturday in Huron

102222 State XC-B girls Emery Larson start2.JPG
Chester's Emery Larson, the eventual winner of the Class B girls race, leads the field of runners in the early stages at the South Dakota state cross country meet on Saturday, Oct. 22, 2022 at Broadland Creek Golf Course in Huron.
Marcus Traxler / Mitchell Republic
We are part of The Trust Project.

HURON — Hundreds of the top cross country runners participated in the South Dakota High School Activities Association state championships on Saturday, Oct. 22, 2022.

The races were contested at Broadland Creek Golf Course in Huron.

The top-10 team finishes and the top-25 individuals are listed below:

Class AA girls

Team scores: 1. Rapid City Stevens 96, 2. Brandon Valley 100, 3. Sioux Falls Lincoln 115, 4. Sioux Falls O’Gorman 126, 5. Rapid City Central 127, 6. Spearfish 128, 7. Sturgis 131, 8. Harrisburg 147, 9. Pierre 219, 10. Watertown 241.

Top-25 individuals: 

ADVERTISEMENT

1. Ali Bainbridge, SF Lincoln, 17:26.09

2. Libby Castelli, O’Gorman, 17.50.80

3. Brionna Holso, RC Stevens, 17:58.20

4. Peyton VanDeest, Spearfish, 18:18.09

5. Addison Scholten, Brandon Valley, 18:24.52

6. Ruth Pardy, O'Gorman, 18:37.99

7. Gracie Uhre, Rapid City Stevens, 19:08.89

8. Addalai DeKam, Sioux Falls Lincoln, 19:23.69

ADVERTISEMENT

9. Kira Ubence, Douglas, 19:29.92

10. Sheridan Madden, Rapid City Central, 19:30.99

11. Reagan Askdal, Brandon Valley, 19:36.38

12. Brinna Sheldon, Sturgis, 19:39.68

13. Sierra Hopp, Rapid City Stevens, 19:43.87

14. Katelyn Beshara, Rapid City Central, 19:48.75

15. Addison Reilly, Harrisburg, 19:51.33

16. Presli White, Harrisburg, 19:51.95

ADVERTISEMENT

17. Kori Keil, Spearfish, 20:01.54

18. Destiny Yellow Boy, Rapid City Central, 20:05.45

19. Thea Chance, Yankton, 20:07.10

20. Lilian Rude, Brandon Valley, 20:08.52

21. Sierra Sandford, Spearfish, 20:08.58

22. Bria Miller, Harrisburg, 20:09.37

23. Devyn Van Roekel, Pierre, 20:10.10

24. Iris Zylstra, Sturgis, 20:11.72

25. Kate McElroy, Watertown, 20:13.49

Mitchell notables:

59. Londyn Schroeder, 21:01.74

78. Aspen Evers, 21:42.56

82. Alexis Daley, 21:47.27

Class A girls

Team scores: 1. Sioux Falls Christian 30, 2. Chamberlain 82, 3. Custer 84, 4. Red Cloud *97, 5. Vermillion 97, 6. Sioux Valley 111, 7. West Central 130. 8. Hill City 148, 9. Milbank 153, 10. Lennox 154.

*Red Cloud had fifth-runner tiebreaker for fourth place. 

Top-25 individuals: 

1. Isabelle Bloker, Sioux Valley, 18:32.67

2. Natalie Smith, SF Christian, 18:44.53

3. Jade Ecoffey, Red Cloud, 18:58.04

4. Ramsey Karim, Custer, 19:12.24

5. Heidi Olson, Mobridge-Pollock, 19:18.00

6. Faith Wiese, Flandreau, 19:18.77

7. Jerica Glasser, SF Christian, 19:25.07

8. Kinsey Evans, Chamberlain, 19:27.49

9. Brit Wheeler, Custer, 19:28.77

10. Rarity Cournoyer, Red Cloud, 19:31.67

11. Anna Vyn, SF Christian, 19:31.95

12. Ashlan Blount, Red Cloud, 19:37.02

13. Brie Peters, West Central, 19:37.48

14. Autumn Baker, Kimball/White Lake, 19:38.67

15. Kamryn Nesheim, Clark/Willow Lake, 19:40.62

16. Halle Bauer, Great Plains Lutheran, 19:46.11

17. Ellie Maddox, SF Christian, 19:47.38

18. Ella Pollreisz, Ethan/Parkston, 19:48.01

19. Madison Zirbel, Waubay/Summit, 19:51.16

20. Taeli Barta, Vermillion, 19:52.80

21. Lydia Anderson, Vermillion, 19:53.74

22. Jaycee Hourigan, Deuel, 20:01.83

23. Sophia Redler, Dakota Valley, 20:02.90

24. Callie Radigan, Vermillion, 20:03.90

25. Hallie Person, Lead-Deadwood, 20:07.39

102222 State XC-B girls Asia VanDerWerff.JPG
Gregory's Asia VanDerWerff runs in the Class B girls race at the South Dakota state cross country meet on Saturday, Oct. 22, 2022 at Broadland Creek Golf Course in Huron.
Marcus Traxler / Mitchell Republic

Class B girls

Team scores: 1. Potter County 24, 2. Arlington 60, 3. Gayville-Volin 64, 4. James Valley Christian 69, 5. Northwestern 72, 6. Colman-Egan 78, 7. Aberdeen Christian 80, 8. Lemmon 82, 9. Ipswich 83, 10. Philip 103.

Top-25 individuals: 

1. Emery Larson, Chester Area, 18:15.24

2. Ella Boekelheide, Northwestern, 19:19.24

3. Kaelyn Ulschmid, Arlington, 19:22.36

4. Autumn Fallis, Highmore-Harrold, 19:25.43

5. Dannika Kaup, Potter County, 20:01.67

6. Jolie Dugan, Jones County, 20:11.99

7. Madisyn Gellhaus, Ipswich, 20:17.34

8. Jada Koerner, Freeman Academy/Marion, 20:25.73

9. Asia VanDerWerff, Gregory, 20:37.17

10. Ellie Olsen, Deubrook Area, 20:38.94

11. Reese Luze, Colman-Egan, 20:40.35

12. Jadyn Ahlemeier, Potter County, 20:41.57

13. Jolie Westrum, Gayville-Volin, 20:49.59

14. Abby Hasart, James Valley Christian, 20:56.99

15. Kylee Johnson, Deubrook Area, 20:58.80

16. Hadasah Olson, James Valley Christian, 21:01.01

17. Emma Schlachter, Potter County, 21:08.32

18. Presley Luze, Colman-Egan, 21:10.11

19. Kathryn Steger, Aberdeen Christian, 21:10.40

20. Gracyn Kadlec, Ipswich, 21:18.35

21. Elizabeth Vogel, Dell Rapids St. Mary, 21:21.14

22. Kennadee Wiedebush, Warner, 21:26.68

23. Anna DeHaan, Andes Central/Dakota Christian, 21:27.64

24. Abigail Engel, Gayville-Volin, 21:29.62

25. Presley Terkildsen, Philip, 21:32.42

102222 State XC-AA boys Elijah Schroeder.JPG
Mitchell's Elijah Schroeder runs to the finish line in the Class AA boys race at the South Dakota state cross country meet on Saturday, Oct. 22, 2022 at Broadland Creek Golf Course in Huron.
Marcus Traxler / Mitchell Republic

Class AA boys

Team scores: 1. Rapid City Stevens 122, 2. Yankton 142, 3. Sioux Falls Lincoln 146, 4. Sturgis 151, 6. O’Gorman 194, 7. Sioux Falls Roosevelt 196, 8. Pierre 209, 9. Sioux Falls Jefferson 218, 10. Brandon Valley 232.

Top-25 individuals: 

1. Simeon Birnbaum, Rapid City Stevens, 15:16.19

2. Cashton Johnson, Harrisburg, 16:10.48

3. Jared Lutmer, Pierre, 16:17.51

4. Zach Fedde, Yankton, 16:25.36

5. Grady Loos, Rapid City Stevens, 16:28.61

6. Mikah Peters, Brandon Valley, 16:40.55

7. Peyton Cast, Douglas, 16:44.21

8. Chase Henderson, Sioux Falls Lincoln, 16:45.25

9. Sean Kilpatrick, Rapid City Stevens, 16:45.90

10. Deron Graf, Sturgis, 16:49.31

11. Jack Wagoner, SF Jefferson, 16:53.10

12. Eli Johnson, SF Jefferson, 16:53.86

13. Tino Lopez, Aberdeen Central, 16:54.63

14. Jack Castelli, O'Gorman, 16:55.41

15. TJ Lien, Huron, 16:59.10

16. Dylan Payer, Yankton, 17:01.63

17. Marcus Fleming, SF Roosevelt, 17:03.99

18. Trevor Thomsen, Rapid City Central, 17:04.32

19. Kieran Weigelt, SF Jefferson, 17:04.41

20. Morgan Papenfuss, Sturgis, 17:04.93

21. Ty Sullivan, Watertown, 17:05.97

22. Imari Geliga, Rapid City Central, 17:06.09

23. Nathan Arens, SF Roosevelt, 17:07.13

24. Evan Mahrous, O'Gorman, 17:07.63

25. Bailen Hayford, Rapid City Central, 17:11.81

102222 State XC-A boys Gage Hohn.JPG
Ethan/Parkston's Gage Hohn sprints to the finish line in the Class A boys race at the South Dakota state cross country meet on Saturday, Oct. 22, 2022 at Broadland Creek Golf Course in Huron.
Marcus Traxler / Mitchell Republic

Class A boys

Team scores: 1. Belle Fourche 38, 2. Hill City 46, 3. Sioux Falls Christian 59, 4. Custer 86, 5. Dakota Valley 111, 6. Vermillion 112, 7. Milbank 114, 8. Miller 128, 9. Lennox 155, 10. West Central 161.

Top-25 individuals: 

1. Sawyer Clarkson, Belle Fourche, 15:30.28

2. Lane Krautschun, Belle Fourche, 16:06.24

3. Luke Rupert, Hill City, 16:29.24

4. Isaac Davelaar, SF Christian, 16:36.95

5. Gage Grohs, Custer, 16:40.18

6. Payton Brown, Milbank, 16:40.55

7. Pierce Baumberger, Miller, 16:45.78

8. Jack Brown, Dakota Valley, 16:50.34

9. Joe Cross, Elk Point-Jefferson, 16:53.00

10. Drew Lehman, Custer, 16:55.89

11. Alex Schumacher, Miller, 17:03.05

12. Ricky Berndt, Deuel, 17:04.42

13. Brandon Escalante, Hill City, 17:04.53

14. Maksim Strizheus, SF Christian, 17:04.64

15. Leighton Aves, Hill City, 17:06.57

16. Evan Bartelt, Ethan/Parkston, 17:06.71

17. Aiden Voyles, Belle Fourche, 17:09.01

18. John Gronewold, Baltic, 17:09.18

19. Tate Grabow, Hill City, 17:09.48

20. Joel Dahloff, Vermillion, 17:09.95

21. Kaleb Foltz, Tri-State, 17:15.84

22. Lennon Clarkson, Belle Fourche, 17:16.06

23. Carson Engbers, SF Christian, 17:18.85

24. Benjamin Strunk, West Central, 17:19.60

25. Preston Bohl, Garretson, 17:21.88

Class B boys

Team scores: 1. Philip 20, 2. Northwestern 38, 3. Freeman Academy/Marion 53, 4. Ipswich 55, 5. Arlington 61, 6. Frederick Area 63, 7. Mitchell Christian 71, 8. Gregory 87, 9. Deubrook Area 98, 10. Highmore-Harrold 103.

Top-25 individuals: 

1. Josiah Schroeder, Canistota, 16:38.25

2. Tavin Schroeder, Freeman Academy/Marion, 17:06.47

3. Nicholas Schlachter, Potter County, 17:11.70

4. Lincoln Woodring, Northwestern, 17:15.88

5. Wakely Burns, Philip, 17:36.77

6. Silas Holdeman, Mitchell Christian, 17:38.18

7. Tukker Boe, Philip, 17:48.82

8. Finley McConniel, Freeman Academy/Marion, 17:53.08

9. Dawson Hale, Highmore-Harrold, 17:54.36

10. Nathan Melius, Northwestern, 17:55.11

11. Caden Schwader, Howard, 17:57.33

12. Baylor Burns, Philip, 17:58.64

13. Ethan Hartung, McCrossan, 17:58.80

14. Evan Fonseca, Arlington, 18:01.91

15. Trey Larson, Philip, 18:02.63

16. Asher Peterson, Philip, 18:04.22

17. Dax Frandsen, James Valley Christian, 18:07.73

18. Milo Sumption, Frederick Area, 18:09.41

19. Fin Adams, Gregory, 18:10.13

20. Dylan Wald, Ipswich, 18:12.09

21. Xavier Kadlec, Ipswich, 18:12.24

22. Luke Sinclair, Gregory, 18:14.66

23. Turner Thorson, Ipswich, 18:15.58

24. Johnathan Bretsch, Frederick Area, 18:18.68

25. Tyler Tjeerdsma, Avon, 18:25.05

Mitchell Christian notables:

42. Joseph Tegethoff, 19:15.99

47. Luke Mentele, 19:27.54

80. Nahum Anderberg, 20:24.43

107. Aidan Lessman, 22:39.00

Our newsroom occasionally reports stories under a byline of "Mitchell Republic." Often, the "Mitchell Republic" byline is used when rewriting basic news briefs that originate from official sources, such as a city press release about a road closure, and which require little or no reporting. At times, this byline is used when a news story includes numerous authors or when the story is formed by aggregating previously reported news from various sources. If outside sources are used, it is noted within the story.
What To Read Next
FORESTBURG, S.D. — Three players scored in double figures for Ethan as the Rustlers picked up a 60-38 road win over Sanborn Central/Woonsocket on Tuesday.
Members Only
Ethan defeats SB/W 64-27 girls and 60-38 boys.
Despite a fourth-quarter surge that featured a 12-0 run, a 21-6 first-quarter advantage for Sioux Falls Jefferson proved too much for the Kernels to overcome.
Wrestling action from Gregory, Freeman and Howard