ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

South Dakota high school football scores for Oct. 20 and state quarterfinal playoff matchups

Eight teams remain in the postseasons for each of the seven football classifications in South Dakota

10-20-22PrepFootballTri-ValleyvsMPV-17.jpg
The Tri-Valley offensive line and the Mount Vernon/Plankinton defensive line face off on Thursday, Oct. 20, 2022, at Heroes Field in Mount Vernon.
Adam Thury / Mitchell Republic
We are part of The Trust Project.

MITCHELL — Scores from South Dakota high school football action for Thursday, Oct. 20 are below:

Class 11B playoffs

Aberdeen Roncalli 46, Mobridge-Pollock 0

Deuel 27, St. Thomas More 10

Elk Point-Jefferson 58, Rapid City Christian 7

Hot Springs 45, Bridgewater-Emery/Ethan 6

ADVERTISEMENT

Mount Vernon/Plankinton 38, Tri-Valley 10

McCook Central/Montrose 34, Sioux Valley 19

Redfield 7, Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central 6

Winner 62, Lead-Deadwood 7

Oct. 27 quarterfinal games

Upper bracket

No. 8 Deuel (8-1) at No. 1 Winner (9-0)

No. 5 McCook Central/Montrose (8-1) at No. 4 Mount Vernon/Plankinton (8-1), in Mount Vernon

ADVERTISEMENT

Lower bracket

No. 7 Hot Springs (7-2) at No. 2 Aberdeen Roncalli (9-0), 6 p.m.

No. 11 Redfield (6-3) at No. 3 Elk Point-Jefferson (9-0), in Elk Point.

Class 9AA playoffs

Bon Homme 42, Ipswich 20

Elkton-Lake Benton 32, Kimball/White Lake 18

Freeman/Marion/Freeman Academy 36, Florence/Henry 30

Hamlin 41, Viborg-Hurley 8

Hanson 42, Platte-Geddes 18

ADVERTISEMENT

Howard 46, Britton-Hecla 8

Parkston 46, Leola/Frederick Area 6

Wall 58, Stanley County 8

Oct. 27 quarterfinal games

Upper bracket

No. 8 Bon Homme (6-3) at No. 1 Wall (9-0), 7 p.m.

No. 5 Hanson (8-1) at No. 4 Hamlin (8-1)

Lower bracket

No. 7 Freeman/Marion/Freeman Academy (7-2) at No. 2 Elkton-Lake Benton (9-0), 7 p.m., in Elkton

No. 6 Parkston (8-1) at No. 3 Howard (9-0), 7 p.m.

Class 9A playoffs

Thursday’s first-round results

Canistota 42, Alcester-Hudson 24

Castlewood 26, Timber Lake 0

Gregory 50, Iroquois/Lake Preston 0

Harding County/Bison 38, Chester Area 10

Lyman 50, Oldham-Ramona/Rutland 0

Philip 36, Estelline/Hendricks 0

Warner 53, Burke 0

Wolsey-Wessington 35, Deubrook Area 0

Oct. 27 quarterfinal games

Upper bracket

No. 9 Canistota (5-4) at No. 1 Warner (9-0), 7 p.m.

No. 5 Philip (8-1) at No. 4 Philip (7-2), 7 p.m.

Lower bracket

No. 6 Wolsey-Wessington (6-3) at No. 3 Gregory (8-1)

No. 7 Castlewood (7-2) at No. 2 Lyman (8-1), 6 p.m., in Presho

Class 9B playoffs

Thursday’s first-round results

Avon 74, Faulkton Area 48

De Smet 50, Colome 0

Dell Rapids St. Mary 30, Faith 20

Herreid/Selby Area 56, Lemmon/McIntosh 6

Hitchcock-Tulare 50, Jones County 0

Irene-Wakonda 61, Corsica-Stickney 52

Kadoka Area 60, New Underwood 6

Sully Buttes 14, Potter County 12

Oct. 27 quarterfinal games

Upper bracket

No. 8 Avon (5-4) at No. 1 Herreid/Selby Area (9-0)

No. 12 Irene-Wakonda (4-5) at No. 4 Sully Buttes (7-2)

Lower bracket

No. 10 Dell Rapids St. Mary (5-4) at No. 2 Hitchcock-Tulare (9-0), 7 p.m., in Hitchcock.

No. 6 De Smet (6-3) at No. 3 Kadoka Area (6-3), 7 p.m.

The story continues below.

Regular season scores from Oct. 20

Beresford 52, Lakota Tech 0

Brandon Valley 35, Sioux Falls Washington 33

Brookings 35, Mitchell 21

Canton 38, Chamberlain 21

Dell Rapids 22, Dakota Valley 18

Madison def. Canton, by forfeit.

Pierre 46, Douglas 6

Rapid City Stevens 44, Rapid City Central 6

Sioux Falls Christian 40, Lennox 0

Sioux Falls Lincoln 42, Aberdeen Central 7

Sioux Falls O’Gorman 24, Harrisburg 20

Sioux Falls Jefferson 51, Sioux Falls Roosevelt 26

Spearfish 28, Sturgis 27 (OT)

Tea Area 39, Watertown 6

Vermillion 27, Belle Fourche 0

West Central 34, Milbank 6

Yankton 42, Huron 14

Class 11AAA quarterfinals

Upper bracket — Oct. 27

No. 8 Sioux Falls Washington (3-6) at No. 1 Sioux Falls Jefferson (9-0)

No. 5 Brandon Valley (4-5) at No. 4 Sioux Falls Lincoln (6-3)

Lower bracket — Oct. 27

No. 7 Rapid City Stevens (3-6) at No. 2 Sioux Falls O’Gorman (7-2)

No. 6 Sioux Falls Roosevelt (3-6) at No. 3 Harrisburg (7-2)

Class 11AA quarterfinals

Upper bracket — Oct. 27

No. 8 Sturgis (4-5) at No. 1 Pierre (9-0)

No. 5 Brookings (5-4) at No. 4 Yankton (5-4)

Lower bracket — Oct. 27

No. 7 Watertown (3-6) at No. 2 Tea Area (8-1)

No. 6 Spearfish (4-5) at No. 3 Aberdeen Central (5-4)

Class 11A quarterfinals

Upper bracket — Oct. 27

No. 8 Lennox (3-6) at No. 1 Dell Rapids (9-0)

No. 5 Dakota Valley (6-3) at No. 4 Sioux Falls Christian (6-3)

Lower bracket — Oct. 27

No. 7 Madison (4-5) at No. 2 West Central (8-1)

No. 6 Canton (5-4) at No. 2 Beresford (7-2)

Our newsroom occasionally reports stories under a byline of "Mitchell Republic." Often, the "Mitchell Republic" byline is used when rewriting basic news briefs that originate from official sources, such as a city press release about a road closure, and which require little or no reporting. At times, this byline is used when a news story includes numerous authors or when the story is formed by aggregating previously reported news from various sources. If outside sources are used, it is noted within the story.
What To Read Next
Prep basketball action from around the state for Saturday, Jan. 28.
The victory likely sets up a Class AA No. 1 versus No. 3 showdown between the Kernels (9-2) and undefeated Sioux Falls Jefferson on Tuesday in Sioux Falls.
As a team, the Kernels knocked down six of their 16 (37.5%) 3-point tries and shot 17-for-43 (39.5%) from the field.
Prep basketball action from around the state for Friday, Jan. 27.