ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

Placewinners, results from Sunday's Mitchell Youth Wrestling Invitational

More than 100 wrestlers gathered Sunday on the Dakota Wesleyan campus for a youth wrestling tournament.

012323 Youth wrestling Ellie Dobesh AnnaLee Longhenry.JPG
Mitchell's Ellie Dobesh, right, attempts to take down West Central's AnnaLee Longhenry during the Mitchell Youth Wrestling Invitational on Sunday, Jan. 22, 2023 at the Christen Family Athletic Center in Mitchell.
Marcus Traxler / Mitchell Republic
We are part of The Trust Project.

Mitchell Youth Wrestling Invitational

Sunday at Christen Family Athletic Center, Mitchell

Placewinners for each weight class listed. Most brackets were wrestled as round-robin competitions.

Super Pee Wee

34-41: 1. Kye Holmberg of Mitchell, 2. Boyd Johnson of MVPCS Titans, 3. Ryatt Chicoine of Elk Point- Jefferson, 4. Austin Goad of Mitchell, 5. Artemio (Taz) Sotelo of Yankton

41-43: 1. Peyton Puepke of Mitchell, 2. Logan Ogle of MVPCS Titans, 3. Bentley Holzbauer of Parkston, 4. Declan Stockwell of West Central

ADVERTISEMENT

43-44: 1. Ivan Weber of Parkston, 2. Oliver Lorensen of Mitchell, 3. JD Falk of White Lake, 4. Martin Kohnen of Huron

44-48: 1. Leighton Blom of MVPCS Titans, 2. Hunter Robbins of MCM, 3. Tripp Glanzer of Huron, 4. Hudson Gassen of Harrisburg

45-46: 1. Jaiven Pletten of Mitchell, 2. Brody Binder, Unattached, 3. Luke Reimnitz of MVPCS Titans, 4. Oliver Beyer of Parker

48-49: 1. Thorne Radke of Mitchell, 2. Jax Degen of Hanson, 3. Xavier Pinela of Huron, 4. Kaden Braun of Mitchell

50-53: 1. Sam Coomes, Unattached, 2. Renly Gough of Tri-Valley, 3. Maverick Beyer of Parker, 4. Jaxson Golder of McCook Central/Montrose

55-59: 1. Brandon Gosmire of White Lake, 2. Phoenix McGeough of Mitchell, 3. August Muntefering of Mitchell, 4. Ethan Washburn of Mitchell

60-62: 1. Dane Welch of Huron, 2. Porter Radel of Mitchell, 3. Jacobi Wright of Mitchell, 4. Paul Westhoff of MCM

65-65: 1. Jayce Gukeisen of Mitchell, 2. Mathis Anderson of Brandon Valley Mudcats

ADVERTISEMENT

71-76: 1. Leo Hoffman of McCook Central Montrose, 2. Max Sarringar of Sibley-Ocheydan (Iowa)

012323 Youth Wrestling Charlie Roth Blake Russell.JPG
Parkston's Charlie Roth, left, attempts to take down Mitchell's Blake Russell during the Mitchell Youth Wrestling Invitational on Sunday, Jan. 22, 2023 at the Christen Family Athletic Center in Mitchell.
Marcus Traxler / Mitchell Republic

Pee Wee

42-44: 1. Reece Chicoine of Elk Point-Jefferson, 2. Gabe Hilbrands of Mitchell, 3. Thoren Maeschen of Mitchell

50-53: 1. Vance Prickett of Mitchell, 2. Leonard VanOverschelde of Mitchell, 3. Thomas McMillan of Dell Rapids, 4. Brody Wilson of Parkston

51-54: 1. Barron Kayser of Hanson, 2. Brooks Giblin of Mitchell, 3. Kai Young of Mitchell, 4. Beckett Kasdorf of Mitchell

54-57: 1. Kaejrick Clark of Mitchell, 2. Clate Weber of Parkston, 3. Nathaniel Ortiz Morales of Harrisburg, 4. Alijah Perez of Huron

58-63: 1. Ryder Harris of Mitchell, 2. Levi Schelske of Platte-Geddes, 3. Matteo Gomez of Mitchell, 4. Marcus Wilson of Mitchell

58-60: 1. Lukas Beesley of Rider Wrestling Club, 2. Trace Mushitz of Platte-Geddes, 3. Westyn Auch of Mitchell, 4. Cole Royston of Mitchell

ADVERTISEMENT

61-63 A: 1. Crosby Fischer of Parkston, 2. Ruger Bussmus of Mitchell, 3. Hendrix Ehlke of Mitchell, 4. Ryne Earl of MVPCS Titans

61-63 B: 1. Simon Bonte of Parkston, 2. Luke Sommer of Mitchell, 3. Cruz Cumings of MVPCS Titans, 4. Bryce Schelske of Platte-Geddes

63-67: 1. Payton Henkelman of Brandon Valley Matcats, 2. Slate Shorb of Mitchell, 3. Greyson Fraser of Parkston, 4. James Honkamp of Huron

64-70: 1. Noah Bonte of Parkston, 2. Grayson Kubesh of West Central, 3. Teegyn Erickson of Hanson, 4. Malachi Baldwin of Mitchell

70-72: 1. Brock Welch of Huron 2. Bruce Heidinger of Mitchell, 3. Evrhett Zilla of Mitchell

75-78: 1. Eli Washburn of Mitchell, 2. Cason Glanzer of Huron, 3. Kaizen Riggs of Parkston

80-100: 1. Keaton Ehlke of Mitchell, 2. Porter Puepke of Mitchell, 3. Beckhem Greenwell of Mitchell, 4. John Jarding of Hanson, 5. Lincoln Kokesh of Mitchell

012323 Youth wrestling Memphis Degen Liam Horstman.JPG
Hanson's Memphis Degen, left, works a move against Parkston's Liam Horstman during the Mitchell Youth Wrestling Invitational on Sunday, Jan. 22, 2023 at the Christen Family Athletic Center in Mitchell.
Marcus Traxler / Mitchell Republic

Novice

56-63: 1. Parker Gosmire of White Lake, 2. Jack Stockwell of West Central, 3. Jaxton Hilbrands of Mitchell

65-70: 1. Carter Nedved of Harrisburg, 2. Paxton Harris of Mitchell, 3. Noah Reimnitz of MVPCS Titans, 4. Nicholas Feldhaus of Mitchell

70-75: 1. James Klinger of Mitchell, 2. Kameron Griffin of Mitchell, 3. Brantley Goad of Mitchell

72-74: 1. Charlie Roth of Parkston, 2. Kaleb Byrd of Mitchell, 3. Blake Russell of Mitchell, 4. Uriah Wilson of Mitchell

75-81: 1. Kooper Styles of White Lake, 2. Lincoln Gassen of Harrisburg, 3. William Seay of Mitchell, 4. Jace McManus of Hanson

80-87: 1. Cooper Sommer of Parkston, 2. Memphis Degen of Hanson, 3. Liam Horstman of Parkston, 4. Tyson Auch of Mitchell

89-98: 1. Jack Sarringar of Sibley-Ocheydan (Iowa), 2. Zane Holzbauer of Parkston, 3. Kaizen Brooks of Mitchell, 4. Brandon Wagner of Mitchell, 5. Ryken Davis of Mitchell

106-118: 1. Deagan Maher of Redfield, 2. Cruze Degen of Hanson, 3. Jase Klumb of MVPCS Titans, 4. Graeson Gunkel of MVPCS Titans, 5. Jhett Golder of McCook

122-130: 1. Cash Tuttle of Hanson, 2. Jerry Longhenry of West Central, 3. Cash Cumings of MVPCS Titans

128-164: 1. Harrison Vandover of Hanson, 2. Quinn Sayler of Yankton, 3. Layton Horstman of Parkston

012323 Youth Wrestling Uriah Wilson-L Kaleb Byrd.JPG
From left, Mitchell's Uriah Wilson and Kaleb Byrd wrestle during the Mitchell Youth Wrestling Invitational on Sunday, Jan. 22, 2023 at the Christen Family Athletic Center in Mitchell.
Marcus Traxler / Mitchell Republic

Junior

68-69: 1. Stetsen Tebay of Chester, 2. Ella Coomes, Unattached, 3. Bentlee Aragon of Outlaws Wrestling Club, 4. Zander Koch of Mitchell

69-82: 1. Ella Coomes, Unattached, 2. Treyden Stas of Huron, 3. Micah Bennett of Mitchell, 4. Stetsen Tebay of Chester

88-92: 1. Carson Earl of MVPCS Titans, 2. Bently Roth of Parkston

103-111: 1. Benjamin Beesley of Rider Wrestling Club, 2. Carter Radel of Mitchell, 3. Matayah Bollock of Mitchell

126-160: 1. CorBin Sayler of Yankton, 2. Forrest Baldwin of Mitchell, 3. Conor Herrlein of Mitchell, 4. Nolan Kranz of Mitchell

202-210: 1. Jermiah Lucio of Yankton, 2. Henry Sarringar of Sibley-Ocheydan (Iowa)

Girls Super Pee Wee/Pee Wee

41-41: 1. Sofia Alarcon of Mitchell, 2. Jeana Falk of White Lake, 3. Heidi Ellis of MCM

44-48: 1. Isabella Alarcon of Mitchell, 2. Alle Styles of White Lake, 3. Nylah Perez of Huron

56-64: 1. Ellie Dobesh of Mitchell, 2. Aurora Klumb, Unattached, 3. AnnaLee Longhenry of West Central

Girls Novice/Junior

67-87: 1. Ava Brown of Mitchell, 2. Ellie Holmberg of Mitchell, 3. Josie Feldhaus of Huron.

Related Topics: WRESTLINGLOCAL SPORTS
Traxler is the assistant editor and sports editor for the Mitchell Republic. He's worked for the newspaper since 2014 and has covered a wide variety of topics. He can be reached at mtraxler@mitchellrepublic.com.
What To Read Next
Lieber led the way with 25 points on 10-for-23 shooting from the field, while Nebelsick poured in 24, connecting on nine of his 15 field-goal attempts and going 6-for-7 at the free-throw line.
Prep basketball action from around the state for Monday, Jan. 30.
USD Coyotes routed by Oral Roberts in Tulsa
All six classes featured movement this week, including four that had teams move from receiving votes into the top five.