Thursday’s regular-season scores

Belle Fourche 17, Custer 14

Brookings 41, Yankton 0

Canton 12, West Central 7

Dakota Valley 31, Tri-Valley 6

Newsletter signup for email alerts

Huron 34, Mitchell 13

Lennox 25, Vermillion 20

Madison 21, Sioux Falls Christian 16

Pierre 35, Douglas 13

Sioux Falls Lincoln 72, Rapid City Central 12

Sioux Falls O’Gorman 27, Harrisburg 21 (OT)

Sioux Falls Roosevelt 44, Sioux Falls Washington 7

Sturgis 41, Spearfish 7

Tea Area 26, Dell Rapids 20 (2OT)

Postponed games

Watertown at Aberdeen Central, ppd. to 5 p.m. Friday

First-round playoff games

Class 11B

Thursday’s games

No. 1 Winner 40, No. 16 Garretson 0

No. 2 Bridgewater-Emery/Ethan 53, No. 15 Lead-Deadwood 0

No. 4 Sioux Valley 56, No. 13 Chamberlain 6

No. 5 Elk Point-Jefferson 27, No. 12 Mount Vernon/Plankinton 12

No. 9 McCook Central/Montrose 22, No. 8 Stanley County 14

Friday’s games

No. 11 Redfield (3-4) at No. 6 St. Thomas More (6-1), 5:30 p.m., in Rapid City.

No. 14 Aberdeen Roncalli (3-4) at No. 3 Mobridge-Pollock (7-0), in Mobridge, 6 p.m.

No. 10 Sisseton (5-3) at No. 7 Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (6-2), 7 p.m.

Class 9AA

Thursday’s games

Arlington/Lake Preston 20, Baltic 14

Florence/Henry 6, Deuel 0

Hamlin 50, Clark/Willow Lake 0

Hanson 34, Parkston 22

Platte-Geddes 36, Bon Homme 0

Viborg-Hurley 54, Parker 6

Friday’s games

Elkton-Lake Benton (2-6) at Lemmon/McIntosh (8-0), 6 p.m., in Lemmon

Jones County/White River (3-5) at Rapid City Christian (4-5), 6 p.m., in Rapid City

Class 9A

Thursday’s games

Castlewood 32, Gregory 14

Canistota/Freeman 48, Chester Area 14

Howard 20, De Smet 0

Lyman 36, Burke 16

Friday’s games

Timber Lake (3-3) at Philip (6-2), 5 p.m.

Northwestern (2-5) at Wall (7-0), 6 p.m.

North Border (3-5) at Warner (7-0), 7 p.m.

Britton-Hecla (4-4) at Ipswich/Edmunds Central (6-2), 7 p.m., in Ipswich.

Class 9B

Thursday’s games

Colman-Egan 40, Alcester-Hudson 32

Scotland 40, Irene-Wakonda 14

Corsica-Stickney def. Estelline/Hendricks, by forfeit.

Dell Rapids St. Mary def. Bison, by forfeit.

Friday’s games

Harding County (4-3) at Faith (6-2), 2 p.m.

Faulkton Area (4-3) at Herreid/Selby Area (7-1), 4 p.m, in Selby

Langford Area (6-2) at Wolsey-Wessington (6-1), 6 p.m., in Wolsey.

Dupree (3-5) at Kadoka Area (7-1), 7 p.m.

Note: Estelline/Hendricks replaced Avon due to COVID-19.