The South Dakota High School Activities Association has announced the first-round pairings for the state football playoffs for Class 11B and the nine-man ranks. The top three teams in each of the four regions in the class qualify for the playoffs, followed by the next four teams with the highest seed-point totals, making up the 16-team field.

The first round of the playoffs begins on Thursday, Oct. 18, and the eight winners in each class will be re-seeded 1-through-8 prior to the state quarterfinals on Thursday, Oct. 25.

Class 11B

Region 1

Elk Point-Jefferson (3-5) at Aberdeen Roncalli (5-3)

Mobridge-Pollock (5-3) at Groton Area (5-3)

Region 2

Sioux Valley (4-4) at Canton (8-0)

Sioux Falls Christian (6-2) at Beresford (6-2)

Region 3

Woonsocket/Wessington Springs/Sanborn Central (3-5) at Bridgewater-Emery/Ethan (7-1)

Stanley County (5-3) at Mount Vernon/Plankinton (7-1)

Region 4

Red Cloud (6-2) at Lead-Deadwood (6-2)

Custer (5-3) at Winner (6-2)

Class 9AA

Region 1

Miller/Highmore-Harrold (4-4) at Wolsey-Wessington (8-0)

North Border (4-4) at Webster Area (6-2)

Region 2

Elkton-Lake Benton (5-3) at Arlington/Lake Preston (8-0)

Hamlin (7-1) at Garretson (8-0)

Region 3

Deuel (5-3) at Bon Homme (7-1)

Irene-Wakonda (6-2) at Tripp-Delmont/Armour/Andes Central/Dakota Christian (6-2)

Region 4

Baltic (5-3) at Gregory (6-2)

Kimball/White Lake (5-3) at Jones County/White River (6-2)

Class 9A

Region 1

Potter County (5-3) at Britton-Hecla (8-0)

Clark/Willow Lake (6-2) at Warner (6-2)

Region 2

Ipswich/Edmunds Central (3-5) at Canistota/Freeman (7-1)

Howard (5-3) at Deubrook Area (5-3)

Region 3

Platte-Geddes (1-7) at Alcester-Hudson (6-2)

Lyman (3-5) at Corsica-Stickney (4-4)

Region 4

Philip (3-5) at Timber Lake (8-0)

Lemmon/McIntosh (4-4) at New Underwood (5-3)

Class 9B

Region 1

Hitchcock-Tulare (4-4) at Sully Buttes (8-0)

Langford Area (4-4) at Faulkton Area (6-2)

Region 2

Dell Rapids St. Mary (3-5) at Castlewood (6-2)

Bison (4-4) at Colman-Egan (6-2)

Region 3

Gayville-Volin (3-5) at Colome (8-0)

Sunshine Bible Academy (5-3) at Burke (6-2)

Region 4

Faith (4-4) at Wall (8-0)

Kadoka Area (4-4) at Harding County (7-1)