Tuesday’s scores

BOYS BASKETBALL

Aberdeen Central 60, Pierre 44

Britton-Hecla 63, Aberdeen Christian 57

Colman-Egan 49, Chester Area 35

Custer 65, Hill City 45

Dakota Valley 78, Lennox 70

Dell Rapids 76, Canton 42

Faulkton Area 63, Edmunds Central 38

Flandreau 69, Parker 42

Harrisburg 74, Huron 67

Ipswich 69, Sunshine Bible Academy 49

Marshall (Minn.) 74, Sioux Falls Roosevelt 53

McCook Central/Montrose 56, Mount Vernon/Plankinton 43

Morris Area (Minn.) 60, Milbank 44

Parker 69, Flandreau 42

Platte-Geddes 62, Wagner 57 (OT)

Sioux Falls Christian 65, Madison 61

Sioux Falls O’Gorman 62, Sioux Falls Lincoln 44

Sioux Falls Washington 57, Mitchell 47

Sioux Valley 76, Flandreau Indian 39

Sisseton 66, Deuel 59

St. Thomas More 60, Belle Fourche 44

Sturgis 70, Douglas 46

Vermillion 47, Beresford 33

Yankton 67, Brookings 47

GIRLS BASKETBALL

Beresford 56, Vermillion 33

Brookings 66, Yankton 50

Chamberlain 56, Stanley County 19

Cheyenne-Eagle Butte 56, Mobridge-Pollock 29

Dell Rapids 65, Canton 34

Flandreau 58, Parker 31

Groton Area 39, Tiospa Zina 36

Harrisburg 65, Huron 38

Lead-Deadwood 48, Rapid City Christian 32

Lennox 68, Dakota Valley 47

Marshall (Minn.) 47, Sioux Falls Roosevelt 39

Milbank 58, Madison 43

Mitchell 63, Sioux Falls Washington 57

Mount Vernon/Plankinton 57, McCook Central/Montrose 55

Pierre 48, Aberdeen Central 42

Rapid City Central 52, Rapid City Stevens 44

Sioux Valley 56, Flandreau Indian 48

Spearfish 56, Hot Springs 30

Sturgis 65, Douglas 61

Tea Area 69, Tri-Valley 49

Wagner 70, Platte-Geddes 62

West Central 42, Sioux Falls Christian 33

Winner 53, Miller 36

Region 1B

Clark/Willow Lake 75, Northwestern 45

Waubay/Summit 50, Langford 44

Warner 59, Great Plains Lutheran 29

Waverly-South Shore 59, Florence/Henry 38

Region 2B

Faulkton Area 61, Edmunds Central 25

Herreid/Selby Area 56, Eureka/Bowdle 37

Ipswich 67, Potter County 46

Sully Buttes 61, Highmore-Harrold 38

Region 3B

Arlington 37, Estelline/Hendricks 33

Castlewood 63, Hitchcock-Tulare 32

De Smet 77, Lake Preston 42

Deubrook Area 62, James Valley Christian 33

Region 4B

Chester Area 83, Howard 78 (2OT)

Ethan 54, Mitchell Christian 9

Hanson 77, Dell Rapids St. Mary 57

Sanborn Central/Woonsocket 45, Colman-Egan 38

Region 5B

Bridgewater-Emery 66, Alcester-Hudson 51

Freeman 55, Gayville-Volin 20

Irene-Wakonda 51, Canistota 42

Menno 51, Viborg-Hurley 41

Region 6B

Andes Central/Dakota Christian 41, Kimball/White Lake 33

Avon 46, Scotland 43

Corsica-Stickney 54, Gregory 19

Tripp-Delmont/Armour 64, Burke 44

Region 7B

Kadoka Area 47, Philip 38

Lower Brule 64, Wall 57

New Underwood 56, Lyman 29

White River 64, Edgemont 44

Region 8B

Dupree 52, Lemmon 47

Faith 73, Harding County 38

Newell 44, McIntosh 37

Timber Lake 57, Wakpala 24