ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT

DWU announces South Central South Dakota Regional Science and Engineering Fair winners

Dakota Wesleyan University hosted the 23rd annual South Central South Dakota Regional Science and Engineering Fair March 24 and has announced its winners.

Dakota Wesleyan University hosted the 23rd annual South Central South Dakota Regional Science and Engineering Fair March 24 and has announced its winners.

There were 207 students in grades six through 12, and 134 projects from 21 schools in 19 South Dakota counties. Students participating in this regional event brought projects that won in science fairs at local schools.

Four students were named the Senior Grand Award-winners and received the top DWU scholarships-worth $10,000-and will advance to the Intel International Science and Engineering Fair in May in Pittsburgh. They include: Madison Hetland, Mitchell High School, "Microspheres: Micro or Mega Problem"; Masey Lambert and Abbi Patton, Mitchell High School, "Wave-Generated Electricity"; and Rachel Blaha, Avon High School, "Analyzing the Effectiveness of De-wormers in Sheep: Phase II."

Armour Middle School was also awarded with the Best Presenters Award.

Awards were given to participating students in cash, certificates, college scholarships, plaques, medals, trophies, major industry recognition and recognition by the U.S. Armed Forces.

ADVERTISEMENT

In addition to Dakota Wesleyan University, sponsors include: The Daily Republic, Touchstone Energy Cooperatives, Sixth District Medical Society, Twin City Fan and Blower, Lisa and Corey Thelen, Davison City Implement and Logan Luxury Theater of Mitchell.

The following are a list of the winners:

Senior Grand Award - $10,000 DWU Scholarship

Madison Hetland, Mitchell High School, "Microspheres: Micro or Mega Problem"

Masey Lambert and Abbi Patton, Mitchell High School, "Wave-Generated Electricity"

Rachel Blaha, Avon High School, "Analyzing the Effectiveness of De-wormers in Sheep: Phase II"

Student Observers - $2,000 DWU Scholarships

Karli Johnson, Avon High School, "Colorful Concentrations"

ADVERTISEMENT

Crystal Habben and Winter Neal, Andes Central High School, "Do The Eyes Have It?"

Junior Grand Award - $100 award

Emma Bertram, Armour Middle School, "Weather or Not"

Evan Blaha, Avon Middle School, "What's the Scoop on Manure?"

Emily Anne Harms and Katey Wormsbecher, Avon Middle School, "Talk Dirt to Me"

Life and Behavioral Sciences (junior division)

First place: Mary Kelly, home school, "Happy, Mad, Scared, Sad: Differences in Anthromorphism"

Second place: Amy Brenner, Armour Middle School, "Waste Not, Want Not"

ADVERTISEMENT

Third place: Lauren Sees, Avon Middle School, "Preventing Plant Tumors"

Honorable Mention: Noah Sejnoha, Dakota Christian Middle School, "Queen Bee"

Certificates of Merit: Chance Blaha, Wagner Middle School, "What Type of Fertilizer Works Best?"; Danielle Twiss, Wagner Middle School, "Hey, There's Corn in My Candy"; Maggie Barnett, Wagner Middle School, "Making Dye From Fruits and Veggies"; Callie Berndt, Avon Middle School, "Killer Weeds"; Grant Namminga, Wagner Middle School, "Do Video Games Affect Blood Pressures?"

Life and Behavioral Sciences (senior division)

First place: Hannah VanGerpen, Avon High School, "The Effects of Treflan on Root Growth," $2,000 DWU scholarship

Second place: Hannah Reeves, Avon High School, "The Effect of Irrigation on Agricultural Production: Phase II," $750 DWU scholarship

Third place: Cheylee Nagel, Avon High School, "How Can You Tail?" $500 DWU scholarship

Honorable Mention: Susie Grabenstein, Mitchell High School, "Water pH Effects on Plant Growth"

Certificates of Merit: Kylee Guindon, Plankinton High School, "Pen Raised vs. Wild"; Brooklyn Brouwer, Dakota Christian Middle School, "Pretty Packaging"; Karisa Markel, Avon High School, "Do You Hear Me Now?"; Tate Wynia, Avon High School, "Effect of Wavelength on Plant Growth"; Levi DeJong, Avon High School, "Up or Down, Left or Right"

Physical Science and Engineering (junior division)

First place: Hannah Hetland, Mitchell Middle School, "Solar Energy vs. Wind Energy"

Second place: Brenden Voigt, Avon Middle School, "Staying Cool"

Third place: Zachary Huebner, Armour Middle School, "Underwater Robots"

Honorable Mention: Dillion DeHaai, Dakota Christian Middle School, "Jump That Fence!"

Certificates of Merit: Mallor Bohr, Plankinton Middle School, "Wind Turbines"; Grady Harrington, Armour Middle School, "Shake N' Tumble"; Corbin Fuoss, Armour Middle School, "Coin Batteries"

Physical Science and Engineering (senior division)

First place: Karli Johnson, Avon High School, "Colorful Concentrations," $2,000 DWU scholarship

Second place: Olivia Jurrens, Avon High School, "Let There Be Light," $750 DWU scholarship

Third place: Andrew Weller, Mitchell High School, "The Motor Experiment," DWU scholarship

Honorable Mention: Kacie Mudder, Avon High School, "Stretch Armstrong Seatbelt"

Certificates of Merit: Derek Pelton, Avon High School, "Effective Methods for Decreasing Turbidity in Water"; Lane Wesseling, Plankinton High School, "Crime Scene Chemistry"; Tyler Fuoss, Mitchell High School, "Wind Turbine Blade Design"; Natalie Buckley, Mitchell High School, "Re-designing Rockets"

Group Projects (junior division)

First place: Tristin Bialis and Micah Lau, Armour Middle School, "Wood It Be Hard or Soft?"

Second place: Faith Cox and Taina Marquez, Lakeview Middle School, "How Does Plant Pollution Effect Plant Germination"

Third place: Braden Hawley and Dylan VanDerWerff, Armour Middle School, "Bridge Crush"

Honorable Mention: Edwin Guzman-Zaragoza, Brandon Tankovich and Colton Tobin, Plankinton Middle School, "Auto Pet Feeder"

Certificates of Merit: Dacey Rihanek and Jordan Westendorf, Plankinton Middle School, "Bouncy Polymer Chemistry"; Trever Schmidt, Rylie Stevens and Connor Wolfcale, Wessington Springs Middle School, "Dead Eye"; Chris Long, Maruice Quigley and Taylor Red Hawk, Lakeview Middle School, "The Hardness of Water"; Sallon Bordeaux, Sierra Flores and Charlee Little Elk, Lakeview Middle School, "Is Sand a Good Insulator?"; Hayden Haak, Tristan Niles and Weston Tobin, Plankinton Middle School, "Sixth Wheel 2.0"; Katlyn Briggs and Rebecca Gerlach, Plankinton Middle School, "Brain Focus and Multitasking"

Group Projects (senior division)

First place: Jill Bertus and Devin Tolsma, Avon High School, "Decreasing Flammability Using Organic Fire Retardants," $2,000 DWU scholarship

Second place: Crystal Habben and Winter Neal, Andes Central High School, "Do the Eyes Have It?" $750 DWU scholarship

Third place: Aston Mednansky and Amanda Reiff, Avon High School, "To the Max," $500 DWU scholarship

Honorable Mention: Logan Mudder and Zach Wynia, Avon High School, "Swish"

Certificates of Merit: Emma Heezen and Noah Heezen, Plankinton High School, "No Trees Please"; Kimberly Davis and Olivia Lyon, Faith Bible High School, "Maximizing DNA Extraction"; Marissa Diede and Lexi Olson, Avon High School, "Life in Color"; Alex Klingaman and Chris Wahlen, Mitchell High School, "Warming with Under Armour"; Brenden Anderson and John Kopp, Avon High School, "Sharp Curves Ahead"; Kyle Menning, Clayton Menning and Josh Moser, Corsica High School, "Multi Bike"; Erica Kitchenmaster and Mikayla Petsche, Andes Central High School, "Piecing Together a Family Tree"; Megan Mudder and Kamilla Pheiler, Dakota Christian High School, "Anti Bacteria Herbs"; Hannah Miller and Thea Patrick, Mitchell High School, "The Effects of Variance in pH Nutrients on Chlorophyll Production"

Special Awards

American Psychology Association: Mary Kelly, home school, "Happy, Mad, Scared, Sad: Differences in Antropomorphism"

Andromeda Award-American Association of Women: Jemma Moccasin, Klein Middle School, "The Effects People Have on Caves"

ASM Materials Education Foundation: Tristin Bialas and Micah Lau, Armour Middle School, "Wood It Be Hard or Soft?"

Association for Women Geoscientists: Jemma Moccasin, Klein Middle School, "The Effects People Have on Caves"

Arizona State University Walton Sustainability Solutions: Hannah Miller and Thea Patrick, Mitchell High School, "The Effects of Variance in pH Nutrients on Chlorophyll Production"

Arizona State University Walton Sustainability Solutions: Emma Heezen and Noah Heezen, Plankinton High School, "No Trees Please"

Avon School Science Award (senior division): Kylee Guindon, Plankinton High School, "Pen Raised vs. Wild"

Avon School Science Award (junior division): Hannah Hetland, Mitchell Middle School, "Solar Energy vs. Wind Energy"

Best Presenters Award: Armour Middle School

Broadcom MASTERS SSP:

Hannah Hetland, Mitchell Middle School, "Solar Energy vs. Wind Energy"

Brenden Voigt, Avon Middle School, "Staying Cool"

Zachary Huebner, Armour Middle School, "Underwater Robots"

Dillion DeHaai, Dakota Christian Middle School, "Jump That Fence!"

Tristin Bialis and Micah Lau, Armour Middle School, "Wood It Be Hard or Soft?"

Faith Cox and Taina Marquez, Lakeview Middle School, "How Does Pollution Affect Plant Germination?"

Braden Hawley and Dylan VanDerWerff, Armour Middle School, "Bridge Crush"

Edwin Guzman-Zaragoza, Brandon Tankovich and Colton Tobin, Plankinton Middle School, "Auto Pet Feeder"

Mary Kelly, home school, "Happy, Mad, Scared, Sad: Differences in Anthropomorphism"

Amy Brenner, Armour Middle School, "Waste Not Want Not"

Lauren Sees, Avon Middle School, "Preventing Plant Tumors"

Noah Sejnoha, Dakota Christian Middle School, "Queen Bee"

Dakota Wesleyan University Chemistry, Health, and Other Sciences (CHAOS): Devin Tolsma, Avon High School, "Stretch Armstrong Seatbelt"

Dakota Wesleyan University Department of English: Mary Kelly, home school, "Happy, Mad, Scared, Sad: Differences in Anthropomorphism"

Dakota Wesleyan University Department of Mathematics: Kacie Mudder, Avon High School, "Stretch Armstrong Seatbelt"

Dakota Wesleyan University Department of Nursing: Shy Ann White, Wessington Springs Middle School, "#txting kills"

Karleah Pheifer, Dakota Christian Middle School, "Quick Thinking"

Isabel Pheifer, Dakota Christian Middle School, "Cool Mints"

Noah Sejnoha, Dakota Christian Middle School, "Queen Bee"

Melanie Mudder, Dakota Christian Middle School, "Colorful Typing"

Hannah Hansum, Dakota Christian Middle School, "Invisible Ink"

Excellence in Prototype Development: Stephanie Faulhaber, Plankinton High School, "Hydraulic vs. Petroleum Oil"

GENIUS Olympiad: Emma Heezen and Noah Heezen, Plankinton High School, "No Trees Please"

I-SWEEP: Hannah Reeves, Avon High School, "The Effects of Irrigation on Agricultural Production: Phase II."

Mitchell High School Science Club, Best Board Design: Jemma Moccasin, Klein Middle School, "The Effects People Have on Caves"

Mitchell High School Science Club, Best Original Idea: Tandis Bovee and Jailey Baumiller, Corsica Middle School, "Solar Madness"

International Society for Optics and Photonics: Olivia Jurrens, Avon High School, "Let There Be Light"

Lakeview Veterinary Clinic: Hannah Reeves, Avon High School, "The Effects of Irrigation on Agricultural Production: Phase II"

Mu Alpha Theta: Logan Mudder and Zach Wynia, Avon High School, "Swish"

NABT (National Association for Biology Teachers): Levi DeJong, Avon High School, "Up or Down Left or Right"

NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration): Chloe VanGerpen and Lea Wormsbecher, Avon High School, "H2Nooo!"

Ricoh Americas: Emma Heezen and Noah Heezen, Plankinton High School, "No Trees Please"

Society for In Vitro Biology: Carly Sparks, Armour High School, "Changes in Protein Expression in Cancer Cell Lines"

SD Academy of Science:

Amy Brenner, Armour Middle School, "Waste Not Want Not"

Evan Blaha, Avon Middle School, "What's the Scoop on Manure?"

Lauren Sees, Avon Middle School, "Preventing Plant Tumors"

Mary Kelly, home school, "Happy, Mad, Scared, Sad: Differences in Anthropomorphism"

Emma Bertram, Armour Middle School, "Weather or Not"

Loren Schabot, Plankinton Middle School, "Does Temperature Affect the Hold Strength of Tape?"

Arvish Bhinder, Klein Middle School, "How Does Color Affect Heating by Absorption?"

Hannah Hetland, Mitchell Middle School, "Solar Energy vs. Wind Energy"

Sanford PROMISE Award for Biomedical Research: Kacie Mudder, Avon High School, "'Stretch Armstrong Seatbelt"

South Dakota Council of Teachers of Mathematics: Tim Morgan, Mitchell High School, "Maximum Quadrocopter Mass Tolerance Based on Mass Location"

South Dakota Science Teachers Association: Emma Bertram, Armour Middle School, "Weather or Not?"

South Dakota Society for Clinical Laboratory Science: Carly Sparks, Armour High School, "Changes in Protein Expressions in Cancer Cell Lines"

South Dakota Veterinary Medical Alliance: Rachel Blaha, Avon High School, "Analyzing the Effectiveness of De-wormers in Sheep: Phase II"

Thelen Laboratory Research (senior division): Hannah VanGerpen, Avon High School, "The Effect of Treflan on Root Growth"

Thelen Laboratory Research (junior division): Jemma Moccasin, Klein Middle School, "The Effects People Have on Caves"

United States Air Force: Tim Morgan, Mitchell High School, "Maximum Quadrocepter Mass Tolerance Based Mass Location"

Taylor Nelson and Chelsey Schafer, Wessington Springs Middle School, "Take To the Sky"

Gaberial Bass, Dakota Christian, "Flying High"

United States Army Recruiting Center

First place: Emma Heezen and Noah Heezen, Plankinton High School, "No Trees Please"

Second place: Brenden Voigt, Avon Middle School, "Staying Cool"

Third place: Brenden Hawley and Dylan VanDerWerff, Armour Middle School, "Bridge Crush"

Certificates of Merit:

Casondra Gerlach, Plankinton High School, "Colored Lights"

Loren Schabot, Plankinton High School, "Does Temperature Affect the Hold Strength of Tape?"

Cheyenne Redfish, Klein Middle School, "How to Build a Catapult"

Kaine Redfish, Klein Middle School, "How to Build a Trebuchet"

Edwin Guzman-Zaragoza, Brandon Tankovich and Colton Tobin, Plankinton High School, "Auto Pet Feeder"

Emily Anne Harms and Katey Wormsbecher, Avon Middle School, "Talk Dirt to Me"

Jordyn Gerlach and Ray Cordrey, Corsica Middle School, "Smile Bright"

Cheylee Nagel, Avon High School, "How Can You Tail?"

Kyle Menning, Clayton Menning and Josh Moser, Corsica High School, "Multi Bike"

Erica Kitchenmaster and Mikayla Petsche, Andes Central High School, "Piecing Together a Family Tree"

Emily Houseman and Tearanie Stotz, Andes Central High School, "A Duck's Heartbeat"

Stephanie Faulhaber, Plankinton High School, "Hydraulic vs. Petroleum Oil"

United States Department of The Navy/Marine Corps. - junior division

Zachary Huebner, Armour Middle School, "Underwater Robots"

Grady Harrington, Armour Middle School, "Shake N' Tumble"

Hannah Hetland, Mitchell Middle School, "Solar Energy vs. Wind Energy"

Mary Kelly, home school, "Happy, Mad, Scared, Sad: Differences in Anthropomorphism"

United States Department of The Navy/Marine Corps. - senior division

Stephanie Faulhaber, Plankinton High School, "Hydraulic vs. Petroleum Oil"

Andrew Weller, Mitchell High School, "The Motor Experience"

Kylee Guindon, Plankinton High School, "Pen Raised vs. Wild"

United States Department of Health and Human Services: Devin Tolsma, Avon High School, "Decreasing Flammability Using Organic Fire Retardants"

United States Metric Association: Natalie Buckley, Mitchell High School, "Re-designing Rockets"

Water Environment Federation and B-Y Water of Tabor: Hannah Reeves, Avon High School, "The Effects of Irrigation on Agricultural Production: Phase II"

Chloe VanGerpen and Lea Wormsbecher, Avon High School, "H2Nooo!"

Gene Hare and A'Shae Primeaux, Marty High School, "Aquaponics"

Yale Science and Engineering Association Inc.: Rachel Blaha, Avon High School, "Analyzing the Effectiveness of De-wormers in Sheep: Phase II"

What To Read Next
Special meeting to cover base bids and alternatives
Members Only
During the sentencing hearing, the judge presiding over the child pornography case that implicated David Suarez, 24, called it "unusual" and "unique."
“We’re using more water than we are guaranteed to have access to now," said City Administrator Stephanie Ellwein.
A resolution looking to allow the legislature to consider work requirements on the newly expanded Medicaid program is one step closer to the 2024 ballot.