Mitchell High School has announced the Honor Roll for the first quarter of the 2018-2019 school year.

ROLL OF EXCELLENCE (4.0)

Seniors: Alexis Allhiser, Tegan Alm, Isabel Bathke, Meghan Beukelman, Madison Bohlen, Chelsea Brewster, Jordyn Cranny, Mason Davis, Jordan Dierks, Jace Grosdidier, Jamison Gross, Carly Haring, TyAnn Hart, Ethan Huber, Landon Huls, Caleb Jarding, Diana Johnson, Tanner Johnson, Samuel Jones, Clay Jorgensen, Maggie Kattner, Carter Koons, Koby Larson, Tess Limberg, Haley Linke, Carson Max, Carter Max, Edward McGregor, Mackenzie Miller, Tori Misiaszek, Zachary Mohr, Tierney Musick, Neythan Ortez Martinez, Grace Phinney, Evelyn Prewett, Heather Rowley, Jackson Sadler, Mitch Schladweiler, Alice Schleich, Mandy Schmidt, Maxwell Schoenfelder, Cailey Scott, Hannah Sibson, Rane Stehly, Seth Thennis, Bridget Thill, Bailey Thompson, Olivia Thompson, Hayden Titze, Ezekial Van Walleghen, Lesley VanDrongelen, Sara VanErdewyk, Caitlyn Vaughan, Annika Vermeulen, Olivia Vermeulen, Caitlyn Weins, Erik Woellner, Alisen Young.

Juniors: Madalyn Andersen, Rebecca Bechen, Ryan Bergeson, Xavier Blackwell, Abigail Buchmann, RyLeigh Christopherson, Kelsey Dahme, Elizabeth Fossum, Madison Gehrke, Hannah Hetland, Haley Hobbie, Carter Jacobsen, Cody Kaufmann, Grace Lentz, Ryan McGinnis, Mckenna Mentzel, Casey Miller, Peyton Nash, Brynn Palmer, Hayley Reichelt, Kolton Royalty, Katie Rust, Erin Sommer, Hunter Stahle, Taylor Studer, Caleb Swanson, Abigail Swenson, Jessica Tietz, Amy Uher, Janesa VandenHoek, Madison VanderHeiden, Madison Vennard, Cooper Vermeulen, Kadee Vermeulen, Maya Voelzke, Steven Williams.

Sophomores: Kiersten Bathke, Parker Bollinger, Justin Bruntz, Emma Christopherson, Grace Endorf, Mason Ferrie, Ella Flippin, Madeline Hegg, Ben Helleloid, Felicity Honomichl, Olivia Husmann, Macy Kempf, Madison Klinger, Madison Meyerink, Masyn Mock, Marianna Novak, Peyton Peterson, Monoromnea Pisey, Taylor Rose, Nicholas Rubendall, Beau Schoenfelder, Kazlyn Schulz, Jacob Schumacher, Katy Sebert, Jacob Shawd, Lauren Sparks, Morgan Tegels, Emily Thompson, Caroline Titze, Laney Titze, Elizabeth Weber, Lilianna Wojcik.

Freshmen: Kaspen Alm, Iris Anderson, Allysia Barlene, Aiden Beckstrom, Trent Beintema, Abigail Bitterman, Heaven Brinker, Kaitlyn Christensen, Carter Christopherson, Gracie Czmowski, Jesse Dodd, Andrea Engels, Jada Fritzemeier, Trista Fuerst, Joseph Gebel, Maddi Gerlach, Joshua Grosdidier, Alexis Haiar, Taylor Haring, Elisabeth Hart, Chloe Holzwarth, Olivia Huber, McKenna Killian, Kennedy Knippling, Keirstyn Krcil, Isabella Lambert, Kara Magee, Riley McGinnis, Hazel Mebius, Ashley Miedema, Ella Mutziger, Kassidy Overweg, Brooke Parker, James Payne, Paige Phinney, Julia Platt, Jocelyn Prewett, Morgan Schutte, Kylie Swanson, Connor Thelen, Mariyha Turner, Ashlyn Weier.

ROLL OF MERIT (3.6 TO 3.99 GPA)

Seniors: Tanner Allen, Mason Bruns, Justin Buckingham, Elizabeth Contreras, Maggie Dailey, Brooke Degen, Sydney Dozark, Tyson Driggs, Maverick Duncan, Derek Factor, Tayler Factor, Brooke Flemmer, Jonathon Goldhammer, Taylor Graves, Calvin Hegg, Jared Hildebrandt, Ryan Hoffman, Sage Jorgensen, Joseph Kayser, Drew Kitchens, Maria Krall, Avery Larson, Avery Laursen, Edana Mahrt, Chloe Mikuska, Hannah Morgan, Hannah Nelson-Myers, Payton Olson, Nicholas Parks, Callie Perkins, Landon Peterson, Moriah Plastow, Eduardo Reyes, Miguel Reyes, Nayeli Salcido, Isabel Schley, Brooklyn Schoenfelder, Kaden Soukup, Logan Sparks, Jared Street, Jakob Studer, Adam Vieth, Brittney Weber, Coby Weinberg, Breckyn Zeal.

Juniors: Olivia Asbill, Mary Baltzer, Indica Barnhart, Kyler Bauder, Rylan Bruns, Tessa DeBoer, Jaden Deuter, Rylie Eitemiller, Conner Gerlach, Colby Gillen, Taylor Henkel, Andrew Herrlein, Michael Hoang, Derica Johnson, Sarah Kastner, Benjamin Laufman, Dylan Meyerink, Hunter Meyerink, Garrett Mogck, Colby Oetken, Marisa Osterloo, Jacey Puetz, Kelsey Putnam, Isaac Rew, Caleigh Sanchez, Megan Scheurenbrand, Morgan Schneider, Trinity Schroeder, Max Tupper, Marcella Van Wagner, Flor Vizcarra, Kennedy Wantoch, Cayden Weaver.

Sophomores: Sicely Allhiser, Emma Baltzer, Eric Biggerstaff, Cassandra Casey, Eian Cazer, Victoria Colwell, Logan Cunningham, Zane Davids, Evan DeMaranville, Tristin Dirkes, Kyah Escobin, Levi Gebhard, Mary Geppert, Samantha Gerlach, Avia Haley, Kiesha Hofer, Ren Hoffman, Nick Jarman, Jaydn Jones, Kennedy Kahler, Madison Krall, Camryn Krogman, Morgan Lambert, Sydnie Liedtke, Nicholas Lord, Jaclyn McMillen, Lucas Moller, Hunter Nelson, Faith Ragels, Brittney Robideau, Jasmine Salcido Santos, Madisyn Sheesley, Erikka Steidl, Aubree Vander Wilt, Anika Vold, Bryce Wiebelhaus, Benjamin Ziebarth.

Freshmen: Kelsey Amick, Garrett Arnold, Kaden Axsom, Jordan Beukelman, Anna Driscoll, Carson Fahey, Marcus Halling, Nathaniel Hellberg, Jake Helleloid, Madelynn Henglefelt, Caden Hinker, Jayden Hohn, Jayden Jones, Alyssa Kayser, Alayna Keckler, Elliana Kisor, Macon Larson, Jacey Linke, Grant London, Becca Long, Noah Malde, Cassandra Max, Elizabeth McCardle, Kathleen Nash, Brock Norton, Aiden Patrick, Ella Regan, Ashton Reimnitz, Ashley Reiners, Melody Reisdorff, Natasha Rieger, John Riggs, Ashley Sanderson, Kole Schelske, Jonah Schmidt, Sarah Sebert, Lillian Semmler, Matthew Sherin, Alivia Siegel, Brandon Sparks, Brock Sparks, Lillien Spindel, Mya Spitzer, Atlanta Stahle, Alexandra Tuttle, Joseph VanOverschelde, Maloree Vermeulen, Landon Waddell, Makayla Werkmeister, Emmet Young.

ROLL OF HONOR (3.0 TO 3.59 GPA)

Seniors: Zachary Barr, Nicholas Bennett, Drew Bollinger, Cash Crelly, Berkleigh Eldeen, Delaney English, Luke Eppel, Lincoln Erickson, Riley Everson, Jaden Fitzpatrick, Dakota Fraser, Mackenzie Gauger, Caleb Gebhard, Cole Gehrke, Kailee Henglefelt, Tristen Hildebrandt, Victoria Hoang, Cassie Hohrman, Allie Jenkins, Bailey Klinger, Jheran Madsen, Jared Miller, McKenzie Miller, Faith Morgan, Payton Morgan, Joanna Muilenburg, James Murkerson, Kiel Nelson, Christen Nygaard, Kalista Owens, Samantha Podzimek, Brayden Pollreisz, Christopher Reimnitz, Adrain Rodriguez, Isabella Schmidt, Jenna Schutte, Reese Sievert, Brie Somerville, Breanna Spindel, Michael Strand, Carter Stucky, Riley Szabo, Hunter Tyler, Katelyn Uithoven, Rahni Vaughn, Jacob Weber, Ashton Weidenbach, Nathan Zimmerman.

Juniors: Kasondra Axtell, Maxwell Bennett, Tandis Bovee, Myles Brewster, James Brink, Brady Brosz, Victoria Brown, Hadley Carpenter, Johnathan Chiles, Kade Clark, Carlos Contreras, Max Dailey, Andrew Degan, Devon Doering, Emalie Duley, Tanner Eldeen, Taylor Feterl, Reed Foster, Derrick Goldammer, Emma Hohn, Aisha Jacobs, Kendra Jennings, Kaden Jerke, Anthony Kelly, Austin Kerr, Jacob King, Isaac Kitchens, Madisyn Lux, Hannah Mah, Makia Manke, Killian Murphy, Hannah Muth, Jonathan Nelson, Seemela Novak, Caitlin Ostbye, Tanner Overweg, Dillon Robinson, Nickolas Robinson, Devyn Senska Thompson, Cole Sievert, Zackery Sliva, Sierrah Swanson, Miranda Van Thuyne, Regan Waddell, Paul Wegner, Alazaia Wels, Gia Winger.

Sophomores: Nickay Aikins, Zane Alm, Madison Bechen, Carson Berg, Hallie Bitterman, Alexis Boldenow, Emma Bradley, Brooke Brewster, Dylan Buchholz, Estella Bullis, Kadie Carpentier, Corbin Cheeseman, Kathryn Chermak, Dena Contreras, Olivia Foster, Lydia Fuhrer, Cameron Gauger, Lilly Harrington, Dylan Hawes, Haley Hohn, Alycia Howard, Ryley Johansen, Javin Juracek, Haley Kelly, Christian Keys, Caleb Kock, Skylar Kurtenbach, Jasmine Larson Boehmer, Alexis Little Bear, Izabelle Long, Allison Mastel, Natalie McCloud, Destiney Mehlbrech, Halle Mickelson, Emilie Mika, Cameron Miller, Indeo Olson, Parker Phillips, Benjamin Pommer, Aislinn Porter, Trinity Rogers, Anna Scheurenbrand, Hannah Stevens, Jacob Swenson, Masen Thompson, Jocelyn Vogel, Mason Wantoch, Andre Ward, Jamal Ward, Wyatt Winter.

Freshmen: Caleb Beatch, Caymin Blindauer, Hailey Boyer, Ashlynn Bryant, Emma Buss, Ryan Chapman, Tate Dailey, Tate DeBoer, Gavyn Degen, Emma Dicus, William Elfstrand, Adam Fahey, Becca Feiner, Brooke Feiner, Kendell Fick, Kevin Figueroa Melendrez, Samantha Ford, Gabriella Garrels, Graclyn Geppert, Mason Geraets, Sophia Goudy, Olivia Gukeisen, Joseph Haddon, Wyatt Haibeck, Jamie Herren, Aliya Howard, Isabel Johnson, Naduna Kawaguchi, Dominic Kelly, Samantha Kludt, Thea Kobold, Jace Larson, Sydney Lemer, Tyler Loecker, Carter Long, Mikayla McAlevy, Cameron McCurdy, Ribaldo Meda Salazar, Jasmine Medicine Elk, Maddox Miller, Mara Miskimins, Chelsey Mohr, Scout Musick, Seth Muth, Dylan Peters, Marquis Reyelts, Dylan Richey, Katelyn Roth, Keagen Schoenfelder, Megan Schoon, Kendra Schuldt, Reed Senska Thompson, Alexis Sorenson, Sam Stahl, Tanner Swanson, Braden Szabo, Ryder Thompson, Leonie Tschoepe, Erin VandenBos, Jack Vermeulen, Tucker Vilhauer, Landon Voelzke, Rachael Voorhees, Layla Weiss, Cayden Whitaker, Quincey Young.