Sections

Weather Forecast

Close

Week of Sept. 3 S.D. Prep Media football polls

The South Dakota Prep Media football polls for the week of Sept. 3 are listed below, ranking the top-five teams in each class. First-place votes received are indicated in parentheses.

Class 11AAA

  1. SF Roosevelt (19)       2-0   119   3
  2. SF O’Gorman (6)        2-0   104   2
  3. SF Washington           1-1     71   1
  4. Brandon Valley          1-1     48   5
  5. Watertown                 2-0     16  RV

Receiving votes: Sioux Falls Lincoln 15, Rapid City Stevens 2.

Class 11AA

  1. Harrisburg (16)          1-1   110  1
  2. Mitchell (6)                1-1   100  2
  3. Pierre                         1-1    73   3
  4. Huron (3)                   2-0    57   5
  5. Brookings                  1-1    29   4

Receiving votes: Sturgis 3.

Class 11A

  1. Dakota Valley (22)      2-0  121 1
  2. Madison (3)                2-0    96  2
  3. Tea Area                     2-0    83  3
  4. Dell Rapids                 1-1    39  5
  5. St. Thomas More         1-1   20  4

Receiving votes: Milbank 13, Belle Fourche 1, Hot Springs 1, Lennox 1.

Class 11B

  1. SF Christian (24)         2-0    124    1
  2. Bridgewater-Emery/Ethan (1) 2-0  101  2
  3. Mount Vernon/Plankinton      3-0    65  3
  4. Canton                       3-0     54      4
  5. Winner                       2-1      24      5

Receiving votes: Beresford 4, Custer 3.

Class 9AA

  1. Gregory (18)                 3-0  117   1
  2. Wolsey-Wessington (7) 3-0  107   2
  3. Irene-Wakonda             3-0    75   3
  4. Bon Homme                  2-1    33   5
  5. Baltic                             3-0   16   RV

Receiving votes: Arlington/Lake Preston 11, Garretson 6, Webster Area 5, Hamlin 3, North Border 1, Kimball/White Lake 1.

Class 9A

  1. Britton-Hecla (24)       3-0 123 1
  2. Warner (1)                   3-0   91 3
  3. Clark/Willow Lake       3-0   73 4
  4. Canistota/Freeman      2-0  35 5
  5. Alcester-Hudson         3-0  21  NR

Receiving votes: Corsica-Stickney 18, Timber Lake 14.

Class 9B

  1. Sully Buttes (23)          2-0  121 1
  2. Castlewood (1)            3-0   87 2
  3. Colome (1)                  3-0   79 3
  4. Colman-Egan              2-0   55 4
  5. Harding County           3-0   26 5

Receiving votes: Faulkton Area 5, Wall 2.