Sections

Weather Forecast

Close

Week of Dec. 18 S.D. Prep Media basketball polls

The South Dakota Prep Media basketball poll for the week of Dec. 18 is listed below, ranking the top-five teams, the team's record, points received and ranking in the previous poll. First-place votes are indicated in parentheses. (The next poll will be released Jan. 8.)

Boys

Class AA

1. Sioux Falls Lincoln (21)     3-0  120   2

2. Harrisburg (3)                   2-0   87    4

3. Sioux Falls O'Gorman        2-1   64    3

4. Aberdeen Central (1)         2-1   60    1

5. Rapid City Central             5-0  33   RV

Receiving votes: Rapid City Stevens 9, Watertown 1, Sioux Falls Roosevelt 1.

Class A

1. Tea Area (22)                    2-0   122  1

2. Madison (3)                       3-0   101 2

3. Sioux Falls Christian          4-0   75   3

4. Dell Rapids                        1-1   34   4

5. Sioux Valley                       2-1   26   5

Receiving votes: Hamlin 6, Sisseton 4, Crow Creek 3, Dakota Valley 2, Aberdeen Roncalli 1, Pine Ridge 1.

Class B

1. Bridgewater-Emery (20)    1-0   119  1

2. Clark/Willow Lake (5)        3-0  102   2

3. Sully Buttes                       2-0   66    3

4. Irene-Wakonda                 2-1   35    4

T-5. Canistota                      2-0   20  T-5

T-5. Langford Area               3-0   20  T-5

Receiving votes: White River 8, Warner 3, Corsica-Stickney 1, Sanborn Central/Woonsocket 1.

Girls

Class AA

1. Aberdeen Central (19)      3-0  119  1

2. Harrisburg (6)                  2-0  105  2

3. Rapid City Stevens           4-0    70  3

4. Brandon Valley                 2-0   46  5

5. Sioux Falls Lincoln            2-1  28   4

Receiving votes: Sioux Falls O'Gorman 3, Brookings 3, Sioux Falls Washington 1.

Class A

1. St. Thomas More (25)        3-0  125  1

2. Vermillion                         3-0   77   4

3. Lennox                             2-1   57   3

4. Dell Rapids                       3-0  46  RV

5. McCook Cent./Montrose   2-0  34   5

Receiving votes: Hamlin 25, Belle Fourche 6, Crow Creek 4, Dakota Valley 1.

Class B

1. Sully Buttes (23)               2-0 123  T-1

2. Warner (2)                        2-1 82    T-1

3. De Smet                           3-1 66    4

4. Avon                                2-1 47    3

5. Castlewood                      3-0 23   RV

Receiving votes: Menno 15, Sanborn Central/Woonsocket 7, Ethan 5, Deubrook Area 4, Hanson 1, Faith 1, Philip 1.

Advertisement