Sections

Weather Forecast

Close

Gregory boys, Winner girls win at Legends Meet

BURKE — The Gregory boys and Winner girls won team titles at the Meet of Legends on Tuesday in Burke.

Gregory won the 11-team event with a score of 89, while Corsica-Stickney took second (77) and Winner finished third (76). In the girls team race, Winner won with 178 points, while Kimball/White Lake took second (164) and Corsica-Stickney placed third (162).

Individually, Winner's Sidda Schuyler won both the 1,600-meter run and the 3,200 run. Schuyler finished the 1,600 with a time of 5 minutes, 36.88 seconds and finished the 3,200 in 12:21.75. Corsica-Stickney's Courtney Menning won the 100 hurdles (17.69) and 300 hurdles (51.54). Kimball/White Lake won relays in the 4x100 (55.10) and 4x200 (1:52.37).

In boys events, Winner won the 4x100 (45.03) and 4x200 (1:40.27).

Ethan/Parkston, Bon Homme claim titles in Avon

AVON—The Ethan/Parkston girls and the Bon Homme boys claimed team titles at the Little Missouri Valley Conference Meet on Tuesday.

Ethan/Parkston finished with 152 points, while Bon Homme racked up 175 points.

On the boys side, Ethan/Parkston's Tulsa Janish claimed three events at the meet. He won the 100 (11.07), the 200 (23.10) and the 300 hurdles (43.30).

Andes Central/Dakota Christian's Cliffey Johnson won the shot put (41-6.25) and the discus throw (124-1).

Ethan/Parkston's Adaya Plastow won both girls hurdle races. She won 100 hurdles (17.80) and the 300 hurdles (53.03).

Wagner's Lizzie Tyler won the 800 (2:40.97) and 1,600 (5:48.02) races.

Hanson girls win Don Diede Relays

FREEMAN—The Hanson girls claimed the Don Diede Relays team title on Tuesday.

The Beavers finished with 135 points, while Freeman placed second with 126 points.

Menno's Ashton Vaith won the 100 (13.09), 200 (27.13) and the 100 hurdles (15.47). Menno's Morgan Edelman won the 800 (2:38.08) and the pole vault (8-6). Canistota's Lexi Tieszen was a double-winner in the mile (5:49.84) and two-mile (12:54.0) runs. Hanson's Brooke Weber won the long jump (15-9.25) and the triple jump (34-0.50).

The Viborg-Hurley boys won the team title with 148.50 points, while Irene-Wakonda placed second (93).

Meet of Legends

Tuesday in Burke

Boys

Team results: 1. Gregory, 89; 2. Corsica-Stickney, 77; 3. Winner, 76; 4. Burke/South Central, 75; 5. Platte-Geddes, 72.5; 6. Todd County, 71; 7. Lyman, 51; 8. Kimball/White Lake, 11; 9. St. Francis, 6; 10. Colome, 5.5; 11. Marty, 3.

Individual results:

100: 1, Waln, Brendan, TC, 11.42. 2, Stukel, Caleb, G, 11.47. 3, Burke, Trever, CS, 11.72. 4, Bertram, Beau, C, 11.73. 5, Collins, Carter, L, 12.18. 6, Cournoyer, DeAndre, M, 12.23. 7, Mohr-Eymer, Corwin, L, 12.38. --, Burns, Evan, CS, DQ.

200: 1, Waln, Brendan, TC, 23.25. 2, Stukel, Caleb, G, 23.88. 3, Sachtjen, Nolan, W, 24.23. 4, Starr, Kade, PG, 24.39. 5, Burns, Evan, CS, 24.77. 6, Boltjes, Kade, PG, 26.02. 7, Murray, Luke, G, 26.69. 8, Stickland, Casey, W, 26.93..

400: 1, DeNeui, Eli, PG, 55.47. 2, Severson, Jalan, PG, 56.53. 3, Mohr-Eymer, Corwin, L, 56.97. 4, Boltjes, Kade, PG, 57.66. 5, Liewer, Jackson, B/SC, 58.07. 6, Serr, Taron, B/SC, 58.91. 7, Collins, Carter, L, 59.00. 8, Chimenti, Emilio, G, 1:00.28.

800: 1, Voigt, Aaron, G, 2:06.63. 2, Mayer, Tyson, B/SC, 2:08.16. 3, Wike, Jacob, TC, 2:10.91. 4, Severson, Jalan, PG, 2:12.55. 5, Kaspar, Cenek, G, 2:17.71. 6, Wentland, Brendan, CS, 2:21.14. 7, Grimshaw, Sam, TC, 2:23.53. 8, Murray, Anton, TC, 2:24.03.

1600: 1, Tegethoff, Caden, PG, 4:47.07. 2, Frank, Jaden, B/SC, 4:55.03. 3, Watson, Kade, W, 4:55.36. 4, Whalen, Nate, PG, 5:01.48. 5, Grimshaw, Sam, TC, 5:15.37. 6, Klundt, Max, G, 5:24.50. 7, Murray, Anton, TC, 5:28.65. 8, Vaughn, Washake, B/SC, 5:28.68.

3200: 1, Person, Kray, B/SC, 10:38.83. 2, Liewer, Jackson, B/SC, 11:09.76. 3, Bolts, Chase, SF, 11:36.24. 4, Vaughn, Washake, B/SC, 11:58.06. 5, Kills In Sight, Morris, TC, 13:09.34.

110 Hurdles: 1, Mowry, Sage, L, 17.73. 2, Maxey, Bud, TC, 18.68. 3, Maxey, Ted, TC, 20.49. 4, DeLange, Cooper, CS, 22.07. 5, Dykstra, Ty, CS, 22.88.

300 Hurdles: 1, VanDerWerff, Jayd, G, 46.55. 2, Determan, Tommy, G, 47.03. 3, Mowry, Sage, L, 47.47. 4, Maxey, Bud, TC, 48.33. 5, Cleveland, Declan, L, 49.45. 6, Maxey, Ted, TC, 49.55. 7, Dykstra, Ty, CS, 56.06.

4x100: 1, Winner (Calhoon, Riley 12, Sachtjen, Nolan 11, Bruun, Joren 10, Fritz, Brady 9), 45.03. 2, CS, 46.37. 3, G, 47.47. 4, TC, 48.05. 5, L, 48.17. 6, PGs, 49.94. 7, B/SC Central, 50.85.

4x200: 1, Winner (Calhoon, Riley 12, Sachtjen, Nolan 11, Bruun, Joren 10, Fritz, Brady 9), 1:40.27. 2, B/SC Central, 1:42.18. 3, L, 1:42.19. 4, CS, 1:42.39. 5, TC, 1:44.75. 6, G, 1:48.06.

4x400: 1, Corsica-Stickney (Eide, Caysen 11, Tolsma, Brady 11, DeBoer, Landon 12, Plamp, Bryce 12), 3:36.82. 2, B/SC Central, 3:53.81. 3, PGs, 3:59.18. 4, G, 4:07.76.

4x800: 1, Burke/South Central (Person, Kray 12, Frank, Jaden 10, Liewer, Jackson 10, Mayer, Tyson 10), 8:48.31. 2, CS, 9:21.64. 3, B/SC Central 'B', x10:33.78.

Medley: 1, Gregory (Stukel, Caleb 11, VanDerWerff, Jayd 12, Kaspar, Cenek 12, Voigt, Aaron 12), 3:48.66. 2, CS, 3:50.33. 3, PG, 3:51.60. 4, B/SC Central, 3:52.50. 5, W, 3:57.74. 6, TC, 4:14.46.

High Jump: 1, Lebeda, Brad, L, 5-11. 2, Determan, Tommy, G, 5-11. 3, Maxey, Bud, TC, 5-09. 4, Liewer, Jackson, B/SC, 5-03. 5, VanDerWerff, Kelby, PG, 5-03. 5, Bertram, Rhett, C, 5-03. 7, Kemp, Jaylen, CS, 5-01.

Long Jump: 1, Stluka, Hayden, PG, 20-01.50. 2, Fritz, Brady, W, 20-00.50. 3, Bruun, Joren, W, 19-01. 4, VanDerWerff, Jayd, G, 18-11. 5, Cournoyer, DeAndre, M, 17-06. 6, Maxey, Ted, TC, 17-03. 7, Teffah, Ellias, B/SC, 17-01. 8, De Long, Ethan, B/SC, 16-10.50.

Triple Jump: 1, Juracek, Evan, G, 39-03.50. 2, Calhoon, Riley, W, 37-11.75. 3, Espinoza, David, TC, 33-02. 4, Dean, Beau, PG, 32-10.50. 5, Cleveland, Declan, L, 31-10. 6, Kills In Sight, Morris, TC, 31-01.

Shot Put: 1, McClanahan, Levi, W, 45-04. 2, Joachim, Jacob, CS, 44-00. 3, Menning, Cordel, CS, 42-05. 4, Becker, Justin, K/WL, 42-04. 5, Gabaldon, Joe, TC, 40-00. 6, Biggers, Jadeon, L, 38-07.50. 7, Gerlach, Josh, CS, 37-06. 8, Soulek, Warren, K/WL, 36-04.50.

Discus: 1, Joachim, Jacob, CS, 153-01. 2, McClanahan, Levi, W, 130-11. 3, Becker, Justin, K/WL, 128-08. 4, Biggers, Jadeon, L, 124-00. 5, Norrid, Preston, W, 123-01. 6, Soulek, Warren, K/WL, 115-08. 7, Menning, Cordel, CS, 115-04. 8, Hallman, Tyler, K/WL, 108-02.

Girls Results

Team Scores: 1. Winner, 178; 2. Kimball/White Lake, 164; 3. Corsica-Stickney, 162; 4. Burke/South Central, 137; 5. Platte-Geddes, 88; 6. Gregory, 65; 7. Colome, 63; 8. Todd County, 52; 9. Marty, 5; 9. Lyman, 5.

100: 1, Krumpus, Haley, C, 13.48. 2, Heath, Saydee, C, 13.72. 3, Hakin, Sally, BSC, 13.99. 4, Reiser, Carly, PG, 14.03. 5, VanDerWerff, Jessy Jo, G, 14.06. 6, Grussing, Ryann, KWL, 14.33. 7, Bartling, JayCee, G, 14.45. 8, Noteboom, Matrix, C, 14.58.

200: 1, Leiferman, Kennedy, KWL, 27.15. 2, Brozik, Ellie, W, 27.54. 3, Engebretson, Kaetlyn, PG, 27.83. 4, Holter, Ally, PG, 27.87. 5, Heath, Saydee, C, 28.88. 6, Dethlefsen, Abby, CS, 29.45. 7, Grussing, Ryann, KWL, 29.82. 7, Bartling, Bridget, BSC, 29.82.

400: 1, Broughton, Avery, CS, 1:05.55. 2, Warnke, Megan, G, 1:06.36. 3, Richey, Alexis, W, 1:06.67. 4, Grussing, Ryann, KWL, 1:08.23. 5, Bruinsma, Lauren, CS, 1:08.31. 6, Blare, Meagan, W, 1:09.49. 7, Terca, Kadi, Lyman, 1:09.50. 8, Dethlefsen, Abby, CS, 1:09.69.

800: 1, Zara, Anna, BSC, 2:31.98. 2, Schuyler, Saige, W, 2:37.19. 3, Gaulke, Christine, KWL, 2:37.35. 4, Herman, Kelsie, TC, 2:38.97. 5, Clites, Morgan, CS, 2:43.65. 6, Sondgeroth, Kelly, PG, 2:44.19. 7, Overweg, Fayleen, KWL, 2:46.92. 8, DeBoer, Kaitlin, CS, 2:48.31.

1,600: 1, Schuyler, Sidda, W, 5:36.88. 2, Gaulke, Christine, KWL, 5:38.08. 3, Thomas, Emma, Gregory, 5:43.32. 4, McCord, Sidney, KWL, 5:43.37. 5, Clites, Morgan, CS, 6:04.37. 6, Bolander, Brecken, BSC, 6:05.58. 7, Overweg, Fayleen, KWL, 6:07.06. 8, Natvig, Carlee, KWL, 6:12.08.

3,200: 1, Schuyler, Sidda, W, 12:21.75. 2, McCord, Sidney, KWL, 13:16.74. 3, Person, Lacey, BSC, 13:33.37. 4, Bolander, Brecken, BSC, 14:15.23. 5, Meiners, Aryn, W, 15:01.54.

100 Hurdles: 1, Menning, Courtney, CS, 17.69. 2, Hansen, Skyler, W, 17.98. 3, DeLange, Morgan, CS, 18.04. 4, Vrbka, Tedra, W, 18.23. 5, Naasz, Sawyer, PG, 18.28. 6, Peck, BriLee, Gregory, 18.87. 7, Duffy, Elisabeth, W, 18.91. 8, DeLange, Payton, CS, 20.02.

300 Hurdles: 1, Menning, Courtney, CS, 51.54. 2, Naasz, Sawyer, PG, 52.58. 3, VanDerWerff, Jessy Jo, Gregory, 53.50. 4, Jankauskas, Katherine, W, 53.75. 5, Hansen, Skyler, W, 53.89. 6, DeLange, Payton, CS, 53.95. 7, Natvig, Catie, KWL, 55.75. 8, Wischmann, Bobbi Jo, BSC, 57.15.

4x100 Relay: 1, Platte-Geddes (Engebretson, Kaetlyn, Holter, Ally, Knudson, Candice, Reiser, Carly), 53.71. 2, Kimball/White Lake, 55.10. 3, Winner, 56.23. 4, Burke/South Central, 56.85. 5, Todd County, 57.50. 6, Gregory, 58.22. 7, Corsica-Stickney, 59.03. 8, Lyman, 1:01.19.

4x200 Relay: 1, Kimball/White Lake, 1:52.55. 3, Winner, 1:54.34. 4, Colome, 1:57.73. 5, Burke/South Central, 1:58.81. 6, Todd County, 1:59.38. 7, Corsica-Stickney, 2:01.73. 8, Gregory, 2:16.32.

4x400 Relay: 1, Winner (Sachtjen, Kelsey, Brozik, Ellie, Hammerbeck, Morgan, Richey,

Alexis), 4:26.27. 2, Corsica-Stickney, 4:36.15. 3, Burke/South Central, 4:46.69. 4, Platte-Geddes, 4:47.47. 5, Gregory, 4:57.84.

4x800 Relay: 1, Corsica-Stickney (Menning, Courtney, Bruinsma, Lauren, Clites, Morgan, DeLange, Payton), 10:39.54. 2, Winner, 10:45.38. 3, Todd County, 11:29.33. 4, Platte-Geddes, 11:51.69.

Medley: 1, Winner (Hammerbeck, Morgan, Sachtjen, Kelsey, Brozik, Ellie, Schuyler, Sidda), 4:30.48. 2, Kimball/White Lake, 4:33.69. 3, Gregory, 4:35.70. 4, Burke/South Central, 4:44.72. 5, Platte-Geddes, 5:08.02.

High Jump: 1, Matucha, Lahna, BSC, 5-02. 2, Broughton, Avery, CS, 5-00. 3, Sachtjen, Kelsey, W, 4-06. 3, Koenig, Elenna, BSC, 4-06. 5, Wright, Paige, CS, 4-04. 6, Tegethoff, Averi, PG, J4-02. 7, Dummer, Gracie, BSC, J4-04. 7, Jankauskas, Katherine, W, 4-02. 7, Johnson, Hazelin, KWL, 4-02.

Long Jump: 1, Heath, Saydee, C, 15-04.50. 2, Pulse, Sage, KWL, 14-10.50. 3, Vrbka, Tedra, W, 14-03. 4, Hammerbeck, Morgan, W, 14-00.50. 5, Krumpus, Haley, C, 13-11. 6, Bartling, JayCee, Gregory, 13-08. 7, Bartling, Bridget, BSC, 13-06. 8, Kortan, Abby, C, 12-08.

Triple Jump: 1, Krumpus, Haley, C, 30-06.50. 2, Blare, Meagan, W, 29-06. 3, Svatos, Sydney, Gregory, 29-03. 4, Kortan, Abby, C, 28-09.25. 5, Klein, Jasmine, BSC, 28-04.50. 6, Bosworth, Bailey, KWL, 28-03.

Shot Put: 1, Johnson, Heather, CS, 35-06.50. 2, Johnson, Haley, CS, 34-04. 3, VandenHoek, Randa, KWL, 33-11. 4, Beckmann, Carly, KWL, 32-06. 5, Moore, Ashley, KWL, 32-04. 6, Deffenbaugh, Darby, KWL, x30-02.50. 7, Swan, Sierra, BSC, 29-05.50. 8, Bartling, Brecken, BSC, 28-03.50.

Discus: 1, Beckmann, Carly, KWL, 109-09. 2, Knudson, Candice, PG, 104-08. 3, Johnson, Heather, CS, 102-11. 4, Bartling, Brecken, BSC, 96-08. 5, Johnson, Haley, CS, 94-05. 6, Dummer, Caitlyn, BSC, 89-04. 7, VandenHoek, Randa, KWL, 89-02. 8, Moore, Ashley, KWL, 88-07.

Little Missouri Valley Conference

Tuesday in Avon

Girls Results

Team Scores: 1. Ethan/Parkston, 152; 2. Wagner, 104; 3. Avon, 93; 4. Tripp-Delmont/Armour, 66; 5. Scotland, 63; 6. Andes Central/Dakota Christian, 60; 7. Bon Homme, 46.

100: 1, Nesheim, Patience, EP, 12.93. 2, Sees, Lauren, A, 13.10. 3, Schnabel, Kailee, EP, 13.22. 4, Vitek, Bailey, S, 13.90. 5, Jelsma, Johanna, BH, 14.08. 6, Kurtenbach, Jalen, EP, 14.18.

200: 1, Sees, Lauren, A, 27.71. 2, Schnabel, Kailee, EP, 27.90. 3, Whitney, Hannah, TDA, 29.29. 4, Nesheim, Patience, EP, 30.07. 5, Jelsma, Johanna, BH, 30.42. 6, Kurtenbach, Jalen, EP, 30.46.

400: 1, Nagel, Cheylee, A, 1:03.68. 2, Nesheim, Patience, EP, 1:04.00. 3, Nagel, Shalayne, A, 1:05.15. 4, Ziebart, Allison, EP, 1:06.98. 5, Brunsing, Abby, W, 1:08.47. 6, Bertram, Ally, TDA, 1:08.56.

800: 1, Tyler, Lizzie, W, 2:40.97. 2, Miiller, Mollie, EP, 2:44.29. 3, Freier, Abby, W, 2:48.21. 4, Sykora, Camille, BH, 2:49.97. 5, Ziebart, Jordan, TDA, 2:54.50. 6, Blaha, Ila, A, 2:55.09.

1,600: 1, Tyler, Lizzie, W, 5:48.02. 2, Roth, Lindsey, EP, 5:51.30. 3, Stremick, Hannah, TDA, 5:53.54. 4, Plastow, Adaya, EP, 5:57.26. 5, Dion, Alcista, W, 6:01.68. 6, Sees, Alexis, A, 6:28.03.

3,200: 1, Roth, Lindsey, EP, 12:00.42. 2, Brouwer, Isbella, ACDC, 12:12.65. 3, Dion, Alcista, W, 13:17.73. 4, Eddy, Paige, BH, 13:54.04. 5, Workmeister, Faith, TDA, 14:26.61. 6, Eitemiller, Rose, W, 16:45.42.

100 Hurdles: 1, Plastow, Adaya, EP, 17.80. 2, Alberts, Jenae, BH, 18.16. 3, Braley, Hannah, EP, 19.00. 4, Medicine Horn, Tyra, ACDC, 19.36. 5, Himes, Ciera, BH, 20.73.

300 Hurdles: 1, Plastow, Adaya, EP, 53.03. 2, Braley, Hannah, EP, 53.69. 3, Alberts, Jenae, BH, 56.25. 4, Gall, Taylor, S, 56.67. 5, Andretta, Tatum, S, 1:08.54. 6, Eitemiller, Rose, W, 1:08.78.

4x100 Relay: 1, Tripp-Delmont/Armour, 53.95. 2, Scotland, 56.37. 3, Avon, 59.24.

4, Bon Homme, 1:00.01. 5, Andes Central/Dakota Christian, 1:05.69.

4x200 Relay: 1, Tripp-Delmont/Armour, 1:52.72. 2, Wagner, 1:56.80. 3, Avon, 1:58.50. 4, Ethan/Parkston, 1:59.02. 5, Scotland, 1:59.99. 6, Bon Homme, 2:04.44.

4x400 Relay: 1, Avon, 4:39.44. 2, Wagner, 4:40.53. 3, Tripp-Delmont/Armour, 4:47.80. 4, Bon Homme, 4:50.74. 5, Ethan/Parkston, 4:53.16. 6, Andes Central/Dakota Christian, 4:55.38.

4x800 Relay: 1, Wagner, 10:46.12. 2, Tripp-Delmont/Armour, 11:18.58. 3, Avon, 11:19.51. 4, Andes Central/Dakota Christian, 12:06.01.

Medley: 1, Ethan/Parkston, 4:36.37. 2, Tripp-Delmont/Armour, 4:41.53. 3, Andes Central/Dakota Christian, 4:50.52. 4, Wagner, 4:53.86. 5, Avon, 5:15.43. 6, Scotland, 5:16.36.

High Jump: 1, Black Cloud, Beulah, Andes Centra, 4-11. 2, Plastow, Adaya, EP, 4-4. 3, Loewe, Reece, A, 4-2. 3, Faller, Emma, ACDC, 4-2. 5, Krcil, Britney, W, 4-02. 6, Tyler, Lizzie, W, 4-0.

Pole Vault: 1, Krcil, Britney, W, 8-3. 2, Gall, Taylor, S, 8-3. 3, Miiller, Mollie, EP, 8-3. 4, Sestak, Rachel, BH, 7-9. 5, Jelsma, Johanna, BH, 7-9. 6, Dion, Alcista, W, 6-9.

Long Jump: 1, Fryda, Grace, S, 15-7. 2, Sees, Lauren, A, 15-5. 3, Schnabel, Kailee, EP, 14-5.50. 4, Deurmier, Brieanna, ACDC, 13-7.75. 5, Kurtenbach, Jalen, EP, 13-5.75. 6, Zephier, Halley, W, 13-4.50.

Triple Jump: 1, Mudder, Kacie, A, 32-00.50. 2, Ziebart, Allison, EP, 31-07.50. 3, Payer, Kianna, TDA, 31-06.50. 4, Barnett, Maggie, W, 31-04.75. 5, Black Cloud, Beulah, ACDC, 30-09.75. 6, Tyler, Faith, W, 30-03.

Shot Put: 1, Flynn, Nicole, S, 35-9. 2, Olson, Aneissa, W, 35-2. 3, Muckey, Sidney, ACDC, 34-7.25. 4, Friederich, Makayla, S, 33-4. 5, Phiefer, Isabel, ACDC, 32-0.50. 6, Carson, McKenzie, BH, 31-1.

Discus: 1, Vitek, Bella, S, 113-01. 2, Patterson, Janae, W, 108-00. 3, Medicine Horn, Tyra, ACDC, 106-08. 4, Jurrens, Livi, A, 104-08. 5, Carson, McKenzie, BH, 97-10. 6, Gerber, Ashlee, TDA, 96-01.

Boys Results

Team Scores: 1. Bon Homme, 175; 2. Ethan/Parkston, 136; 3. Andes Central/Dakota Christian, 70; 4. Avon, 58; 5. Scotland, 56; 6. Tripp-Delmont/Armour, 46; 7. Wagner, 40.

100: 1, Janish, Tulsa, EP, 11.07. 2, Tronvold, Daaron, ACDC, 11.54. 3, Merkwan, Mace, BH, 11.60. 4, Kubal, John, BH, 11.75. 5, Pedersen, Derek, S, 11.88. 6, Scieszinski, Nate, BH, 11.90.

200: 1, Janish, Tulsa, EP, 23.10. 2, Merkwan, Mace, BH, 23.51. 3, Cihak, Jacob, A, 24.05. 4, Wynia, Tate, A, 24.25. 5, Scieszinski, Nate, BH, 24.30. 6, Kubal, John, BH, 24.51.

400: 1, Merkwan, Mace, BH, 52.29. 2, Cihak, Jacob, A, 54.42. 3, Tronvold, Daaron, Andes Centra, 54.54. 4, Zephier, Steven, W, 56.67. 5, Slama, Joey, BH, 56.98. 6, Murtha, Tucker, EP, 58.56.

800: 1, Hejna, Anton, BH, 2:13.76. 2, Weeman, Evan, EP, 2:19.70. 3, Crownover, Josh, BH, 2:23.30. 4, Hohn, Tanner, EP, 2:25.27. 5, VanDerWerff, Connor, TDA, 2:30.74. 6, Bertrand, Zakk, BH, 2:37.70.

1,600: 1, Crownover, Josh, BH, 5:11.73. 2, Hohn, Tanner, EP, 5:17.34. 3, Bartelt, Austin, EP, 5:19.14. 4, Hejna, Anton, BH, 5:21.24. 5, Freier, Simon, W, 5:25.62. 6, Hall, Nate, BH, 5:25.75.

3,200: 1, Hohn, Tanner, EP, 11:12.73. 2, Lhotak, Bradyn, W, 11:21.32. 3, Bartelt, Austin, EP, 11:38.27. 4, Hall, Nate, BH, 11:56.34. 5, Klinnert, Nate, BH, 12:10.46. 6, Crownover, Isaac, BH, 12:18.41.

110 Hurdles: 1, Heesch, Noah, BH, 15.94. 2, Hajek, Tim, BH, 19.71. 3, Weeman, Evan, EP, 19.92. 4, Murtha, Cordell, EP, 20.79. 5, Sestak, Zach, BH, 21.22.

300 Hurdles: 1, Janish, Tulsa, EP, 43.30. 2, Scieszinski, Nate, BH, 43.43. 3, Heesch, Noah, BH, 43.83. 4, Hajek, Tim, BH, 47.82. 5, Sestak, Zach, BH, 51.46.

4x100 Relay: 1, Scotland, 47.58. 2, Avon, 48.87. 3, Tripp-Delmont/Armour, 49.20. 4, Ethan/Parkston, 51.13. 5, Wagner, 52.46. 6, Bon Homme, 54.03.

4x200 Relay: 1, Avon 1:38.31. 2, Tripp-Delmont/Armour, 1:41.38. 3, Bon Homme, 1:41.78. 4, Scotland, 1:42.95. 5, Wagner, 1:48.15.

4x400 Relay: 1, Tripp-Delmont/Armour, 3:50.99. 2, Bon Homme, 3:56.75. 3, Ethan/Parkston, 3:57.11. 4, Avon, 3:57.17. 5, Scotland, 4:01.25. 6, Andes Central/Dakota Christian, 4:24.40.

4x800 Relay: 1, Tripp-Delmont/Armour, 9:26.72. 2, Scotland, 9:48.06. 3, Wagner, 10:10.26. 4, Bon Homme, 10:20.28.

Medley: 1, Tripp-Delmont/Armour, 3:55.51. 2, Scotland, 4:07.79. 3, Bon Homme, 4:12.30. 4, Ethan/Parkston, 4:15.88. 5, Wagner, 4:23.50.

Shot Put: 1, Johnson, Cliffey, ACDC, 41-06.25. 2, Hawkins, Brady, EP, 41-06. 3, Maas, Alex, ACDC, 35-06. 4, DeBoer, Micah, Scotland, 34-07.25. 5, Johnson, Mica, EP, 34-05.75. 6, Kubal, John, BH, 33-11.50.

Discus: 1, Johnson, Cliffey, ACDC, 124-01. 2, Johnson, Mica, EP, 104-01. 3, Crownover, Josh, BH, 100-02. 4, Hawkins, Brady, EP, 97-08. 5, Bruening, Braden, EP, 97-06. 6, Maas, Alex, ACDC, 97-01.

High Jump: 1, Swanson, Tyler, ACDC, 6-0. 2, Pedersen, Lucas, S, 5-8. 3, Crownover, Josh, BH, 5-6. 4, Hawkins, Brady, EP, 5-6. 5, Vitek, Garret, S, 5-4. 6, Kubal, John, BH, 5-4.

Long Jump: 1, Cihak, Jacob, A, 20-6.75. 2, DeJong, Kory, A, 18-9.75. 3, Lange, Daniel, S, 18-0.50. 4, Hanselman, Parker, EP, 17-7.50. 5, Slama, Joey, BH, 17-1.50. 6, Cahoy, Levi, BH, 16-10.

Triple Jump: 1, Tronvold, Daaron, ACDC, 42-08.50. 2, Swanson, Tyler, ACDC, 41-01.50. 3, Heesch, Noah, BH, 35-11.50. 4, Cuka, Zach, BH, 35-06. 5, Hejna, Anton, BH, 35-02. 6, Gustafson, Eric, EP, 34-10.25.

Pole Vault: 1, Peters, Jaden, W, 13-3.50. 2, Hejna, Anton, BH, 12-0. 3, Murtha, Tucker, EP, 9-0. 4, Tyler, Jagger, W, 8-6. 5, Souhrada, Keenan, S, 8-0.

Advertisement
randomness