Sections

Weather Forecast

Close

Gayville-Volin sweeps Great Plains Conference meet

CENTERVILLE — The Gayville-Volin boys and girls track and field teams won the Great Plains Conference meet on Tuesday in Centerville.

In the boys competition, Gayville-Volin edged second place Corsica-Stickney by one point 108 to 107, respectively. Freeman Academy/Marion took third (98.5), Burke/South Central finished fourth (56.5) and Andes Central/Dakota Christian placed fifth (48). On the girls side, Gayville-Volin won with 106 points, while Corsica-Stickney took second (92), Avon finished third (68), Tripp-Delmont/Armour placed fourth (60) and ACDC took fifth (53).

Great Plains Conference meet

Tuesday in Centerville

Boys

Team scores: 1. Gayville-Volin, 108; 2. Corsica-Stickney, 107; 3. Freeman Academy/Marion, 98.5; 4. Burke/South Central, 56.5; 5. Andes Central/Dakota Christian, 48; 6. Avon, 44; 7. Scotland, 43; 8. Tripp-Delmont/Armour, 30; 9. Alcester-Hudson, 23; 10. Centerville, 21; 11. Colome, 8; 12. Marty, 1.

Individual results:

100: 1. Taven McKee, GV, 11.53; 2. Bryce Plamp, CS, 11.57; 3. Jadon Micke, AH, 11.84; 4. Beau Bertram, Colome, 11.87; 5. Derek Pedersen, S, 11.90; 6. Preston Engbrecht, FA/M, 11.95; 200: 1. Taven McKee, GV, 23.56; 2. Jadon Micke, AH, 24.00; 3. Bryce Plamp, CS, 24.15; 4. Guillermo Molina, GV, 24.72; 5. Preston Engbrecht, FA/M, 25.35; 6. D'Andre Cournoyer, M, 25.65; 400: 1. Taven McKee, GV, 53.59; 2. Jadon Micke, AH, 54.40; 3. Caysen Eide, CS, 54.60; 4. Landon DeBoer, CS, 55.08; 5. Daaron Tronvold, ACDC, 57.5; 6. Jaden Frank, BSC, 58.78;

800: 1. Daniel Fuoss, TDA, 2:10.25; 2. Brennan Haggerty, FA/M, 2:13.07; 3. Landon DeBoer, CS, 2:20.21; 4. Jackson Liewer, BSC, 2:20.34; 5. Stephen Waltner, FA/M, 2:20.81; 6. Payton Arbach, FA/M, 2:23.56; 1,600: 1. Kray Person, BSC, 4:46.15; 2. Thaniel Schroeder, FA/M, 4:50.85; 3. Brennan Haggerty, FA/M, 4:56.84; 4. Daniel Fuoss, TDA, 5:04.64; 5. Cooper DeLange, CS, 5:17.18; 6. Titus Roesler, FA/M, 5:34.41; 3,200: 1. Thaniel Schroeder, FA/M, 10:26.75; 2. Jackson Liewer, BSC, 11:16.63; 3. Titus Roesler, FA/M, 11:37.40; 4. Luke Allison, FA/M, 11:46.53; 5. Washake Vaughn, BSC, 11:50.06; 6. Trever Burke, CS, 12:34.84; 110 hurdles: 1. Skyler Olson, GV, 18.15; 2. Andrew Gustad, GV, 19.18; 3. Cooper DeLange, CS, 20.75; 4. Cole Feenstra, CS, 22.18; 5. Ty Dykstra, CS, 24.29; 6. Gabe Miller, FA/M, 27.61; 300 hurdles: 1. Jayden Lemons, FA/M, 48.46; 2. Andrew Gustad, GV, 49.34; 3. Cooper DeLange, CS, 49.43; 4. Skyler Olson, GV, 50.31; 5. Jack Walters, Centerville, 52.50; 6. Eric Topete, BSC, 53.78; 4x100: 1. Gayville-Volin, 48.21; 2. Avon, 48.25; 3. Scotland, 50.03; 4. BSC, 50.93; 5. TDA, 52.61; 6. FA/M, 56.50; 4x200: 1. Avon, 1:38.56; 2. TDA, 1:43.51; 3. Scotland, 1:44.46; 4. BSC, 1:45.00; 5. CS, 1:46.19; 6. FA/M, 1:46.20; 4x400: 1. Corsica-Stickney, 3:42.03; 2. Avon, 3:48.03; 3. FA/M, 3:59.09; 4. Scotland, 4:12.66; GV, 4:23.41; 4x800: 1. Corsica-Stickney, 9:10.21; 2. FA/M, 9:36.56; 3. Scotland, 9:46.98; 4. TDA, 10:08.80; 5. Centerville, 10:18.80; 6. AH, 10:20.75; Medley: 1. Burke/South Central, 3:56.93; 2. Avon, 4:03.31; 3. Scotland, 4:06.43; 4. CS, 4:11.34; 5. TDA, 4:15.49; 6. FA/M, 4:29.00; High jump: 1. Tyler Swanson, ACDC, 6-01; 2. Lucas Pedersen, S, 5-02; 3. Rhett Bertram, Colome, 5-00; 3. Dallas Knudson, Centerville, 5-00; 3. Garret Vitek, S, 5-00; 6. Jaylen Kemp, CS, 4-10; Pole vault: 1. Andrew Gustad, GV, 9-03; 2. Robbie Cutts, GV, 8-03; 3. Lane Johnson, Centerville, 8-03; 4. Alex Schoenberner, GV, 7-09; 5. John Balleweg, Centerville, 6-09; 6. Dawson Bietz, S, 6-09; Long jump: 1. Jacob Cihak, A, 19-05.25; 2. Ellias Teffah, BSC, 17-02; 3. Jayden Lemons, FA/M, 17-00.75; 4. Preston Engbrecht, FA/M, 16-10.75; 5. Ethan De Long, BSC, 16-02.5; 6. Gavin Pankratz, FA/M, 16-02.5; Triple jump: 1. Daaron Tronvold, ACDC, 39-04.5; 2. Tyler Swanson, ACDC, 38-00.5; 3. Stephen Waltner, FA/M, 35-08.5; 4. Zach Hunnicutt, Centerville, 33-09.0; 5. Gavin Pankratz, FA/M, 33-04.0; 6. Dallas Knudson, Centerville, 31-07.75; Shot put: 1. Cliff Johnson, ACDC, 43-07; 2. Jacob Joachim, CS, 41-06.5; 3. Cordel Menning, CS, 40-04; 4. Darien Rabe, GV, 39-04; 5. Cooper Bailey, BSC, 38-03; 6. Josh Gerlach, CS, 38-02.5; Discus: 1. Jacob Joachim, CS, 152-01; 2. Cliff Johnson, ACDC, 125-02; 3. Darien Rabe, GV, 120-00; 4. Cordel Menning, CS, 102-10; 5. Dylan Johansen, FA/M, 99-04; 6. Allie Stangle, BSC, 96-11.

Girls

Team Scores: 1. Gayville-Volin, 106; 2. Corsica-Stickney, 92; 3. Avon, 68; 4. Tripp-Delmont/Armour, 60; 5. Andes Central/Dakota Christian, 53; 6. Freeman Academy/Marion, 49; 7. Colome, 44; 8. Burke/South Central, 42; 9. Centerville, 28; 10. Alcester-Hudson, 23; 10. Scotland, 23.

Individual results:

100: 1. Elianna Clark, G-V, 13.09; 2. Brooklyn Brouwer, TDA, 13.34; 3. Lauren Sees, A, 13.35; 4. Amelia Stene, Alcester-Hudson, 13.50; 5. Saydee Heath, Colome, 13.84; 6. Sally Hakin, BSC, 14.04. 200: 1. Elianna Clark, GV, 28.15; 2. Lauren Sees, A, 28.33; 3. Haley Meyer, Centerville, 30.12; 4. Abby Dethlefsen, CS, 30.18; 5. Hannah Whitney, TDA, 30.76; 6. Emma Faller, ACDC, 30.93. 400: 1. Cheylee Nagel, A, 1:05.0; 2. Abby Dethlefsen, CS, 1:08.40; 3. Elianna Clark, GV, 1:08.40; 4. Jayden Engen, GV, 1:08.69; 5. Amelia Stone, AH, 1:09.12; 6. Haley Meyer, Centerville, 1:10.0. 800: 1. Jayden Engen, GV, 2:41.12; 2. Alexis Sees, A, 2:43.82; 3. Kendra Jensen, A-H, 2:44.18; 4. Kaitlin DeBoer, CS, 2:51.25; 5. Sophie Eide, Centerville, 2:53.83; 6. Molly Larson, GV, 2:55.21. 1,600: 1. Maddy Fairley, GV, 5:44.90; 2. Isbella Brouwer, ACDC, 6:03.58; 3. Kendra Jensen, AH, 6:06.59; 4. Morgan Clites, CS, 6:31.65; 5. Jordan Ziebart, TDA, 6:32.46; 6. Faith Werkmeister, TDA, 6:36.04. 3,200: 1. Maddy Fairley, GV, 12:13.0; 2. Isbella Brouwer, ACDC, 12:48.0; 3. Hannah Stremick, TDA, 13:04.0; 4. Lacey Person, BSC, 13:33.00; 5. Jade Owings, AH, 13:39.0; 6. Faith Werkmeister, TDA, 14:17.0. 100 hurdles: 1. Andrea Wollman, FAM, 17.18; 2. Courtney Menning, CS, 17.52; 3. Morgan DeLange, CS, 18.46; 4. Rachel Miller, FAM, 18.85; 5. Payton DeLange, CS, 19.60; 6. Grace Gustad, GV, 19.61. 300 hurdles: 1. Courtney Menning, CS, 53.59; 2. Payton DeLange, CS, 53.89; 3. Bailey Hoffine, Colome, 58.29; 4. Morgan DeLange, CS, 1:00.98; 5. Bobbi Jo Wischmann, BSC, 1:02.80; 6. Tatum Andretta, S, 1:09.23. 4x100: 1. Tripp-Delmont/Armour, 56.28; 2. Burke/South Central, 57.21; 3. Colome, 57.40; 4. Freeman Academy/Marion, 57.50; 5. Scotland, 58.12; 6. Corsica-Stickney, 1:00.03. 4x200: 1. Tripp-Delmont/Armour, 1:56.62; 2. Gayville-Volin, 1:59.25; 3. Colome, 2:00.65; 4. Burke/South Central, 2:01.10; 5. Freeman Academy/Marion, 2:01.58; 6. Centerville, 2:04.23. 4x400: 1. Corsica-Stickney, 4:34.71; 2. Avon, 4:36.38; 3. Tripp-Delmont/Armour, 4:45.53; 4. Freeman Academy/Marion, 4:53.91; 5. Centerville, 4:59.33; 6. Andes Central/Dakota Christian, 5:04.86. 4x800: 1. Corsica-Stickney, 11:01.84; 2. Burke/South Central, 11:07.66; 3. Gayville-Volin, 11:22.44; 4. Tripp-Delmont/Armour, 11:41.0; 5. Alcester-Hudson, 11:47.69; 6. Freeman Academy/Marion, 12:08.87. Medley: 1. Tripp-Delmont/Armour, 4:52.87; 2. Andes Central/Dakota Christian, 4:56.18; 3. Burke/South Central, 4:57.94; 4. Gayville-Volin, 4:58.93; 5. Corsica-Stickney, 5:09.91; 6. Centerville, 5:17.15. High jump: 1. Beulah Black Cloud, ACDC, 4-10; 2. Lahna Matucha, BSC, 4-10; 3. Amy Ptak, FAM, 4-8; 4. Oddy Pankratz, FAM, 4-6; 5. Samantha Olson, GV, 4-6; 6. Elizabeth Hallaway, AH, 4-6. Pole vault: 1. Taylor Gall, S, 7-9; 2. Bailey Hansen, Centerville, 6-3; 3. Emily Nowak, GV, 6-3; 4. Jaelynn Buckneberg, Centerville, 5-9; 5. Mackenzie Meyer, Centerville, 5-9. Long jump: 1. Lauren Sees, A, 15-7.25; 2. Oddy Pankratz, FAM, 15-1; 3. Saydee Heath, Colome, 14-7.25; 4. Haley Krumpus, Colome, 14-1; 5. Brieanna Deurmier, ACDC, 13-10; 6. Sophie Eide, Centerville, 13-2.25. Triple jump: 1. Haley Krumpus, Colome, 30-11; 2. Kacie Mudder, A, 29-11; 3. Michele Schoenwald, FAM, 29-10; 4. Abby Kortan, Colome, 29-9.25; 5. Beulah Black Cloud, ACDC, 29-5; 6. Emma Faller, ACDC, 28-9. Shot put: 1. Heather Johnson, CS, 34-10; 2. Kylie Hausman, GV, 33-1.50; 3. Nicole Flynn, S, 32-8.50; 4. Sidney Muckey, ACDC, 32-4.75; 5. Makayla Friederich, S, 32-2; 6. Haley Johnson, CS, 31-10.50. Discus: 1. Livi Jurrens, A, 112-8; 2. Tyra Medicine Horn, ACDC, 110-5; 3. Kayla Van Osdel, GV, 102-5; 4. Kylie Hausman, GV, 101-6; 5. Issabela Vitek, S, 100-3; 6. Caitlyn Dummer, BSC, 100-2.

Advertisement
randomness