Sections

Weather Forecast

Close

Bon Homme's Kortan wins three events at Region 5A

From left to right, Ethan/Parkston's Tulsa Janish, Bon Homme's Chase Kortan and Mount Vernon/Plankinton's Jesse Hastings run the 200-meter dash during the Region 5A track and field meet on Thursday in Tyndall. (Ryan Deal/Republic)1 / 3
Mount Vernon/Plankinton's Stephanie Faulhaber competes in the 300-meter hurdles during the Region 5A track and field meet on Thursday in Tyndall. (Ryan Deal/Republic)2 / 3
Ethan/Parkston's Maddie Miiller competes in the 800-meter run during the Region 5A track and field meet on Thursday in Tyndall. (Ryan Deal/Republic)3 / 3

TYNDALL—Bon Homme's Chase Kortan was a triple-winner at the Region 5A track and field meet on Thursday in Tyndall.

Kortan captured first-place finishes in the 100 (11.16), the 200 (22.84) and the long jump (20-9.75). Mount Vernon/Plankinton's Dacey Rihanek claimed a pair of first-place finishes in the 200 (26.92) and the 400 (1:01.08). Wagner's Alcista Dion won the 1,600 (5:39.91) and the 3,200 (12:34.97). Ethan/Parkston's Amanda Miiller was also a double-winner in the shot put (38-9.75) and the discus (105-9).

Mount Vernon/Plankinton's Dane Rihanek in the 400 (52.29), Ethan/Parkston's Derek Storm in the 800 (2:06.74) and Bon Homme's Anton Hejna in the pole vault (11-0) won events.

Ethan/Parkston's Kailee Schnabel in the 100 (13.18), Maddie Miiller in the 800 (2:28.73) and Mollie Miiller in the pole vault (8-3) were individual winners. Wagner's Jensen Holzbauer won the long jump (16-2.25) and McCook Central/Montrose's Jocelyn Krouse won the triple jump (34-0.50)

Tri-Valley won the boys team title with 168 points, while West Central won the girls team title with 163 points.

Region 5A

Thursday in Tyndall

Boys

Team scores: 1. Tri-Valley 168, 2. West Central 125, 3. Mount Vernon/Plankinton 117, 4. Ethan/Parkston 94, 5. Bon Homme 88, 6. Wagner 74, 7. McCook Central/Montrose 51.

Individual results

100: 1. Chase Kortan, BH, 11.16; 2. Jesse Hastings, MVP, 11.31; 3. Tulsa Janish, E/P, 11.43; 4. DeVon Garry, WC, 11.65; 5. Gabe Lorang, WC, 11.78; 6. Malcolm Janis, W, 11.78; 7. Jacob Kasowski, TV, 11.96; 8. Wilfred Konateh, WC, 12.18; 200: 1. Chase Kortan, BH, 22.84; 2. Jesse Hastings, MVP, 23.35; 3. Tulsa Janish, E/P, 23.28; 4. Michael Reynolds, WC, 23.83; 5. Malcolm Janis, W, 24.08; 6. Stephon St. Pierre, W, 24.68; 7. Noah Jewett, TV, 24.92; 8. Jacob Kasowski, TV, 25.01; 400: 1. Dane Rihanek, MVP, 52.29; 2. Caleb Krouse, MCM, 53.11; 3. Noah Jewett, TV, 56.01; 4. Malcolm Janis, W, 56.20; 5. Abaiah Plastow, E/P, 56.59; 6. Silas Hoffman, WC, 56.66; 7. Reece Ullerich, WC, 56.86; 8. Max Breitkreutz, TV, 58.32; 800: 1. Derek Storm, E/P, 2:06.74; 2. Anton Hejna, BH, 2:09.21; 3. Kyle Glanzer, MVP, 2:18.07; 4. Chase Otheim, WC, 2:20.28; 5. Tucker Murtha, E/P, 2:22.94; 6. Austin Bartelt, E/P, 2:23.68; 7. Blake Pulse, MCM, 2:27.57; 8. Tucker Seamer, MCM, 2:35.61; 1600: 1. Derick Peters, WC, 4:47.84; 2. Chase Otheim, WC, 4:54.39; 3. Braden Peters, WC, 4:55.37; 4. Tanner Hohn, E/P, 5:03.51; 5. Layne Bush, MVP, 5:08.74; 6. Logan Bush, MVP, 5:15.74; 7. Austin Bartelt, E/P, 5:15.96; 8. James Pepin, TV, 5:19.65; 3200: 1. Derick Peters, WC, 9:46.17; 2. Braden Peters, WC, 10:58.19; 3. Jonah Murtha, E/P, 11:13.55; 4. Layne Lewis, MVP, 11:25.99; 5. Logan Bush, MVP, 11:33.66; 6. Bradyn Lhotak, W, 11:43.66; 7. Jayden Flannery, MCM, 11:52.27; 8. Blake Pulse, MCM, 11:58.19; 110 hurdles: 1. Caden Lamer, TV, 15.42; 2. Stephon St. Pierre, W, 15.77; 3. Elijah Heiberg, TV, 16.05; 4. Noah Heesch, BH, 16.12; 5. Tanner Risseeuw, MVP, 16.31; 6. Michael Reynolds, WC, 16.69; 7. Thomas Baker, MVP, 18.23; 8. Bryce Smart, MCM, 18.42; 300 hurdles: 1. Caden Lamer, TV, 41.03; 2. Elijah Heiberger, TV, 41.76; 3. Stephon St. Pierre, W, 42.85; 4. Noah Heesch, BH, 44.22; 5. Hayden Schmidt, MVP, 44.85; 6. Branzon Underwood, WC, 45.58; 7. Tanner Risseeuw, MVP, 45.64; 8. Nathan Schenkel, BH, 46.42; 4x100: 1. TV (Caden Lamer, Brock Newman, Elijah Heiberger, Landon Freeman), 45.93; 2. E/P, 46.29; 3. MVP, 46.97; 4. WC, 47.33; 5. BH, 47.42; 6. MCM, 49.77; 7. W, 53.33; 4x200: 1. TV (Caden Lamer, Brock Newman, Elijah Heiberger, Landon Freeman), 1:32.36; 2. WC, 1:34.68; 3. E/P, 1:35.15; 4. MVP, 1:36.36; 5. BH, 1:38.71; 6. MCM, 1:40.40; 7. W, 1:46.00; 4x400: 1. MCM (Jake Cheesman, Jared Ries, Paul Lauck, Caleb Krouse), 3:38.54; 2. BH, 3:42.14; 3. MVP, 3:42.52; 4. WC, 3:54.22; 5. TV, 4:04.68; 6. E/P, 4:15.53; 7. W, 4:16.74; 4x800: 1. MVP (Dane Rihanek, Seth Bultsma, Marcus Urban, Kyle Glanzer), 8:50.32; 2. WC, 9:05.25; 3. E/P, 9:28.32; 4. W, 9:51.07; 5. MCM, 9:54.07; 6. TV, 10:39.04; Sprint medley: 1. MVP (Weston Tobin, Seth Bultsma, Dane Rihanek, Marcus Urban), 4:07.27; 2. W, 4:09.08; 3. TV, 4:11.29; 4. MCM, 4:13.77; 5. E/P, 4:14.13; 6. BH, 4:18.31; 7. WC, 4:32.65; Shot put: 1. Jacob Kasowski, TV, 49-11.25; 2. Chase DeWitt, TV, 44-4; 3. Dylan Huwe, TV, 42-4.50; 4. Jesse Hastings, MVP, 42-1; 5. Brady Hawkins, E/P, 38-8.50; 6. Eli VanHorn, MVP, 38-4.50; 7. Joe Eichacker, MCM, 38-2; 8. Riley Hellmann, BH, 37-11.50; Discus: 1. Jacob Kasowski, TV, 137-5; 2. Chase DeWitt, TV, 123-4; 3. Kade Hellmann, BH, 116-3; 4. Dylan Huwe, TV, 112-6; 5. Eli McMahon, WC, 110-8; 6. Keith Vockrodt, WC, 108-11; 7. Sam Comp, E/P, 106-9; 8. Rylee Klinkhammer, MCM, 106-5; Long jump: 1. Chase Kortan, BH, 20-9.75; 2. DeVon Garry, WC, 20-8; 3. Landon Freeman, TV, 20-6.50; 4. Malcolm Janis, W, 19-9.75; 5. Brock Newman, TV, 18-10.75; 6. Nathan Boettcher, E/P, 18-3.50; 7. Tony Stoltz, MVP, 17-3.25; 8. Brad Maxfield, TV, 16-11; Triple jump: 1. Landon Freeman, TV, 41-2; 2. Caleb Krouse, MCM, 38-11.50; 3. Tony Stoltz, MVP, 37-8; 4. Brad Maxfield, TV, 35-11; 5. Jordan Massie, MVP, 35-1; 6. Kaden Kozak, BH, 32-7; 7. Bryan Gray, WC, 30-9.25; High jump: 1. Brock Newman, TV, 5-7; 2. Derek Eidsness, WC, 5-3; 2. Tanner Hines, E/P, 5-3; 4. Brad Maxfield, TV, 5-1; Pole vault: 1. Anton Hejna, BH, 11-0; 2. Jaden Peters, W, 11-0; 3. Lance Soukup, W, 10-0; 4. Tucker Murtha, E/P, 10-0; 5. Matthew Bryant, W, 8-0.

Girls

Team scores: 1. West Central 163, 2. Ethan/Parkston 133.5, 3. Wagner 124, 4. Mount Vernon/Plankinton 93, 5. Tri-Valley 78, 6. Bon Homme 66.5, 7. McCook Central/Montrose 64

Individual results

100: 1. Kailee Schnabel, E/P, 13.18; 2. Kimberly Krietlow, TV, 13.23; 3. Jada Plastow, E/P, 13.23; 4. Jada VanOverbeke, WC, 13.52; 5. Mason Scharffenberg, WC, 13.92; 6. Joanna Soukup, W, 14.19; 7. Sarah Krempges, MCM, 14.21; 8. Sydney Holloway, WC, 14.33; 200: 1. Dacey Rihanek, MVP, 26.92; 2. Averi Schmeichel, WC, 27.03; 3. Kali Nelson, WC, 27.17; 4. Sydney Kurtz, WC, 27.56; 5. Savannah Risseeuw, MVP, 28.06; 6. Kristan Soukup, W, 28.45; 7. Harley Miles, MCM, 28.77; 8. Amber Albrecht, E/P, 30.80; 400: 1. Dacey Rihanek, MVP, 1:01.08; 2. Harley Miles, MCM, 1:02.54; 3. Gillian Watkins, WC, 1:03.27; 4. Patience Nesheim, E/P, 1:07.04; 5. Shyla Tobin, MVP, 1:09.01; 6. Izzy Hohn, E/P, 1:09.56; 7. Kayli Kocer, W, 1:10.52; 8. Morgan Berens, WC, 1:10.83; 800: 1. Maddie Miiller, E/P, 2:28.73; 2. Shelby Sherard, WC, 2:31.58; 3. Abigail Freier, W, 2:36.74; 4. Alcista Dion, W, 2:38.62; 5. Olivia Rohan, WC, 2:39.93; 6. Paige Eddy, BH, 2:54.39; 7. Morgan Boyd, MVP, 2:55.00; 8. Rebecca Gerlach, MVP, 2:59.11; 1600: 1. Alcista Dion, W, 5:39.91; 2. Taylor Eitemiller, W, 5:40.92; 3. Lindsay Roth, E/P, 5:41.00; 4. Olivia Rohan, WC, 5:47.52; 5. Hallie Schmidt, MVP, 5:51.29; 6. Abbie Cain, WC, 6:13.75; 7. Ashley Nettifee, WC, 6:17.84; 8. Morgan Boyd, MVP, 6:19.55; 3200: 1. Alcista Dion, W, 12:34.97; 2. Lindsay Roth, E/P, 12:47.10; 3. Savannah Schmidt, MVP, 13:03.59; 4. Taylor Eitemiller, W, 13:29.20; 5. Rose Eitemiller, W, 14:55.41; 6. Tessa Pickart, MVP, 15:32.01; 100 hurdles: 1. Averi Schmeichel, WC, 15.20; 2. Chastnee Lamer, TV, 15.65; 3. Emily McDonald, TV, 16.00; 4. Stephanie Faulhaber, MVP, 16.17; 5. Jenae Alberts, BH, 18.46; 6. Ciera Himes, BH, 18.74; 7. Madison Willems, MCM, 19.07; 8. Hannah Braley, E/P, 19.69; 300 hurdles: 1. Emily McDonald, TV, 49.04; 2. Stephanie Faulhaber, MVP, 49.42; 3. Jada Plastow, E/P, 50.90; 4. Alyssa Anderson, WC, 52.05; 5. Mollie Miiller, E/P, 52.54; 6. Ciera Himes, BH, 54.54; 7. Jenae Alberts, BH, 54.78; 8. Hannah Braley, E/P, 57.27; 4x100: 1. WC (Kassidy Johnson, Jada VanOverbeke, Kali Nelson, Sydney Kurtz), 51.83; 2. E/P, 52.10; 3. TV, 52.27; 4. BH, 54.86; 5. W, 56.39; 6. MCM, 56.43; 7. MVP, 1:00.31; 4x200: 1. WC (Kali Nelson, Averi Schmeichel, Kamryn Lindskov, Sydney Kurtz), 1:48.98; 2. MVP, 1:51.67; 3. MCM, 1:55.36; 4. W, 1:57.36; 5. EP, 1:57.57; 6. BH, 1:58.72; 7. TV, 2:05.18; 4x400: 1. WC (Averi Schmeichel, Gillian Watkins, Kamryn Lindskov, Sydney Kurtz), 4:15.83; 2. E/P, 4:22.28; 3. MCM, 4:32.19; 4. MVP, 4:32.89; 5. W, 4:39.54; 6. BH, 4:47.95; 7. TV, 4:57.43; 4x800: 1. MVP (Lorna Gregerson, Hallie Schmidt, Savannah Schmidt, Maria Baker), 10:22.45; 2. W, 10:27.76; 3. E/P, 10:35.54; 4. WC, 11:45.17; 5. TV, 12:08.47; Sprint medley: 1. WC (Kassidy Johnson, Jada VanOverbeke, Kamryn Lindskov, Riley Haldeman), 4:30.59; 2. BH, 4:38.92; 3. W, 4:47.03; 4. MVP, 4:51.68; 5. TV, 5:01.19; 6. E/P, 5:09.88; 7. MCM, 5:17.01; Shot put: 1. Amanda Miiller, E/P, 38-9.75; 2. Morgan Koepsell, MCM, 33-9.75; 3. Cheyenne Masterson, WC, 32-0.75; 4. Janae Patterson, W, 31-2.75; 5. Katlyn Briggs, MVP, 30-7; 6. Abigail Van Ruler, MCM, 29-4; 7. Baylee Beaner, TV, 28-3.75; 8. Liz Carda, WC, 27-8.75; Discus: 1. Amanda Miiller, E/P, 105-9; 2. Janae Patterson, W, 102-9; 3. Baylee Beaner, 93-9; 4. McKenzie Carson, BH, 92-0; 5. Liz Carda, WC, 87-9; 6. Cheyenne Masterson, WC, 85-7; 7. Leslie Kolbeck, MCM, 81-9; 8. Shawntel Hohn, E/P, 78-10; Long jump: 1. Jensen Holzbauer, W, 16-2.25; 2. Sydney Goertel, WC, 15-9.50; 3. Jocelyn Krouse, MCM, 15-8; 4. Mia Miller, TV, 15-5.50; 5. Lily Sidel, WC, 15-4.50; 6. Sierra Mesman, BH, 14-9.50; 7. Sarah Krempges, MCM, 14-3.25; 8. Christa Glanzer, MVP, 14-2; Triple jump: 1. Jocelyn Krouse, MCM, 34-0.50; 2. Alyssa Anderson, WC, 33-2; 3. Sydney Goertel, WC, 31-11; 4. Mia Miller, TV, 31-8; 5. Izzy Hohn, E/P, 31-0; 6. Maggie Barnett, W, 29-9; 7. Madison Willems, MCM, 29-2.50; 8. Amber Albrecht, E/P, 29-0.50; High jump: 1. Mia Miller, TV, 4-11; 2. Jeni Schmidt, BH, 4-9; 2. Sierra Mesman, BH, 4-9; 4. Sydney Goertel, WC, 4-9; 5. Callie Hohn, E/P, 4-5; 6. McKenzie Carson, BH, 4-5; Pole vault: 1. Mollie Miiller, E/P, 8-3; 2. Britney Krcil, W, 8-3; 3. Kristan Soukup, W, 8-0; 4. McKenzie Prunty, E/P, 7-6; 4. Rachel Sestak, BH, 7-6; 6. Johanna Jelsma, BH, 7-0.

Advertisement
randomness