Sections

Weather Forecast

Close

Week of Sept. 24 S.D. Prep Media football and volleyball polls

Bridgewater-Emery/Ethan's Jamin Arend carries the ball during a high school football game against Madison Sept. 7 in Bridgewater. The Seahawks remain the No. 1 team in Class 11B for the third week in a row. (Marcus Traxler / Republic)

The South Dakota Prep Media football and volleyball polls for the week of Sept. 24 are listed below, ranking the top-five teams in each class. First-place votes received are indicated in parentheses.

FOOTBALL

Class 11AAA

1. SF Roosevelt (25)  5-0  141  1

2. SF O’Gorman (4)   5-0 120   2

3. SF Washington      3-2   81   4

4. Brandon Valley     3-2   58    3

5. Watertown            4-1   35    5

Class 11AA

1. Pierre (29)             4-1  145   1

2. Harrisburg            3-2   101   4

3. Yankton                2-3    84    5

4. Huron                   3-2    50    2

5. Brookings             3-2    42    3

Receiving votes: Mitchell 13.

Class 11A

1. Dakota Valley (26)  5-0   142   1

2. Tea Area (3)            5-0   118   2

3. Madison                  4-1    88    3

4. Hot Springs             4-1   34   RV

5. West Central           2-3    25     4

Receiving votes: Dell Rapids 19, Lennox 7, Todd County 2.

Class 11B

1. Bridgewater-Emery/Ethan (27)   5-0   142  1

2. Canton (2)                                 5-0   113   2

3. Mt. Vernon/Plankinton              6-0     81   3

4. SF Christian                               4-1     69   4

5. Winner                                      3-2      21  5

Receiving votes: Lead-Deadwood 5, Beresford 4.

Class 9AA

1. Wolsey-Wessington (28) 6-0 143 2

2. Bon Homme (1) 5-1 114 3

3. Gregory 4-1 89 1

4. Garretson 5-0 46 RV

5. Arlington/Lake Preston 5-0 26 RV

Receiving votes: Baltic 8, Hamlin 5, Webster Area 3, Irene-Wakonda 1.

Class 9A

1. Britton-Hecla (28)   5-0   144   1

2. Canistota/Freeman (1) 5-0  86   3

3. Warner                  5-1   85   4

4. Clark/Willow Lake  5-1   70   2

5. Timber Lake          6-0   30   RV

Receiving votes: Alcester-Hudson 15, Howard 5

Class 9B

1. Sully Buttes (28)  5-0  143   1

2. Castlewood (1) 5-0  103   2

3. Colome           5-0  89   3

4. Colman-Egan  5-0  68  4

5. Wall                5-0  25  5

Receiving votes: Faulkton Area 6, Harding County 1.

VOLLEYBALL

CLASS AA

1. O'Gorman (8)         11-2  86   3

2. RC Stevens (10)     13-1   83   2

3. SF Washington (2) 11-2   70   1

4. Mitchell                 10-2  30   4

5. Huron                    10-2  27   RV

Receiving votes: S.F. Roosevelt (8-6) 2, Watertown (8-4) 2

CLASS A

1. SF Christian (17)          15-6   95   1

2. Miller (3)                      17-2   83   2

3. Winner                         14-1   60   3

4. Dell Rapids                   12-4  23   4

5. McCook Central/Mont. 13-3  17  RV

Receiving votes: Dakota Valley (11-5) 14, Elk Point-Jefferson (19-2) 8

CLASS B

1. Northwestern (16) 21-2  96  1

2. Warner (4)           21-2   84   2

3. Chester Area       14-4   57   3

4. Ethan                  17-3   39   4

5. Faith                   15-0   13   RV

Receiving votes: Philip (13-2) 7, Arlington (15-4) 3, Freeman (14-4) 1

randomness