Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement
Runners, from left, Grace Endorf, of Mitchell, Jalen Kurtenbach, of Dimock, and Sarah Sebert, of Mitchell, sprint down the stretch during the girls age 11-12 100-meter dash at the Hershey Track Meet Friday at Joe Quintal Field in Mitchell. (Brooke Cersosimo/Republic
Runners, from left, Grace Endorf, of Mitchell, Jalen Kurtenbach, of Dimock, and Sarah Sebert, of Mitchell, sprint down the stretch during the girls age 11-12 100-meter dash at the Hershey Track Meet Friday at Joe Quintal Field in Mitchell. (Brooke Cersosimo/Republic

Youth race at Hershey Track Meet

Email Sign up for Breaking News Alerts

sports Mitchell, 57301

Mitchell South Dakota 120 South Lawler 57301

Hershey Track Meet results

Thursday at Joe Quintal Field in Mitchell

GIRLS

50-meter dash

9-10: 1. Hannah Bartscher, Mitchell, 8.49; 2. Delana Henkel, Mitchell, 9.72; 3. Keira Hofer, Mitchell, 10.35.

Advertisement
Advertisement

100-meter dash

9-10: 1. Jaya Kurtenbach, Dimock, 15.9; 2. Olivia Walz, Mitchell, 16.61; 3. Kyra Gropper, Mitchell, 16.74; 4. Brooke Bartscher, Mitchell, 16.78; 5. Kyia Schmidt, Plankinton, 16.99.

11-12: 1. Grace Endorf, Mitchell, 14.98; 2. Jalen Kurtenbach, Dimock, 15.63; 3. Sarah Sebert, Mitchell, 16.48; 4. Ashlyn Weier, Mitchell, 18.58.

13-14: 1. Patience Nesheim, Dimock, 13.91; 2. Sydney Kurtz, Montrose, 14.3; 3. Caitlin Ostbye, Mitchell, 15.3; 4. Kiesha Hofer, Mitchell, 19.32.

200-meter dash

9-10: 1. Jaya Kurtenbach, Dimock, 35.31; 2. Brooke Bartscher, Mitchell, 37.58; 3. Belle Nesheim, Dimock, 38.44.

11-12: 1. Grace Endorf, Mitchell, 33.25; 2. Jalen Kurtenbach, Dimock, 34.09; 3. Hallie Schmidt, Plankinton, 35.92; 4. Sarah Sebert, Mitchell, 37.46; 5. Taylor Haring, Mitchell, 39.68.

13-14: 1. Patience Nesheim, Dimock, 29.84; 2. Sydney Kurtz, Montrose, 30.62; 3. Caitlyn Ostbye, Mitchell, 33.12.

400-meter dash

9-10: 1. Hannah Bartscher, Mitchell, 1:23.65; 2. Bella Nesheim, Dimock, 1:29.18; 3. Olivia Walz, Mitchell, 1:29.72; 4. Kyra Gropper, Mitchell, 1:30.29; 5. Kyia Schmidt, Plankinton, 1:38.87; 6. Delana Henkel, Mitchell, 1:43.5.

11-12: 1. Dacey Rihanek, Plankinton, 1:08.85; 2. Hallie Schmidt, Plankinton, 1:20.38; 3. Anna Driscoll, Mitchell, 1:34.26; 4. Taylor Haring, Mitchell, 1:34.28; 5. Elizabeth Hart, Mitchell, 1:48.01.

800-meter run

11-12: 1. Dacey Rihanek, Plankinton, 2:42.32; 2. Jordan Hermansen, Aberdeen, 3:20.82; Anna Driscoll, Mitchell, 3:32.92; 4. Elizabeth Hart, Mitchell, 4:15.72.

13-14: 1. Dayna Roth, Freeman, 2:37.52; 2. Brynn Palmer, Mitchell, 3:12.42.

1,600-meter run

13-14: 1. Dayna Roth, Freeman, 6:33.62; 2. Brynn Palmer, Mitchell, 7:37.66.

Softball throw

9-10: 1. Bella Nesheim, Dimock, 79-10; 2. Jaya Kurtenbach, Dimock, 75-2; 3. Hanna Bartscher, Mitchell, 71-6; 4. Kiera Hofer, Mitchell, 61-5; 5. Delana Henkel, Mitchell, 45-0.

11-12: 1. Jordan Hermansen, Aberdeen, 90-6; 2. Grace Endorf, Mitchell, 80-5; 3. Jalen Kurtenbach, Dimock, 77-2; 4. Ashlyn Weier, Mitchell, 72-7; 5. Anna Driscoll, Mitchell, 52-2.

13-14: 1. Keisha Hofer, Mitchell, 46-9.

Long jump

9-10: 1. Brooke Bartscher, Mitchell, 5-10; 2. Kyra Gropper, Mitchell, 5-6.5; 3. Olivia Walz, Mitchell, 5-5; 4. Kiera Hofer, Mitchell, 4-10.

11-12: 1. Taylor Haring, Mitchell, 6-5; 2. Jordan Hermansen, Mitchell, 6-4; 3. Sarah Sebert, Mitchell, 6-2; 4. Elizabeth Hart, Mitchell, 5-10.

13-14: 1. Carly Haring, Mitchell, 7-10; 2. Patience Nesheim, Dimock, 7-8.5; 3. Caitlin Ostbye, Mitchell, 6-11; 4. Keisha Hofer, Mitchell, 6-1.

BOYS

50-meter dash

9-10: 1. Colby Ostbye, Mitchell, 8.41; 2. Dustin Hermansen, Mitchell, 8.49.

100-meter dash

9-10: 1. Christopher Mayer, Mount Vernon, 15.68; 2. Bennett Dannenbring, Sioux Falls, 16.9; 3. Colby Ostbye, Mitchell, 17.05.

11-12: 1. Jesse Hastings, Mount Vernon, 13.16; 2. Ben Helleloid, Mitchell, 14.94.

13-14: 1. Casey Miller, Fulton, 14.74.

200-meter dash

9-10: 1. Christopher Mayer, Mount Vernon, 33.39; 2. Bryce Palmer, Mitchell, 33.65; 3. Bennett Dannenbring, Sioux Falls, 36.99.

11-12: 1. Ben Helleloid, Mitchell, 31.27.

13-14: 1. Casey Miller, Fulton, 33.03.

400-meter dash

9-10: 1. Bryce Palmer, Mitchell, 1:15.79.

11-12: 1. Rylee Deinert, Mount Vernon, 1:17.58; 2. Brandon Dannenbring, Sioux Falls, 1:25.08.

800-meter run

11-12: 1. Rylee Deinert, Mount Vernon, 3:03.00.

13-14: 1. Brady Dannenbring, Sioux Falls, 2:29.34; 2. Caleb Lee, Mitchell, 2:31.87.

1,600-meter run

13-14: 1. Caleb Lee, 5:56.04.

Softball throw

9-10: 1. Christopher Mayer, Mount Vernon, 94-0; 2. Dustin Hermansen, Mitchell, 82-7.

11-12: 1. Jesse Hastings, Mount Vernon, 190-0; 2. Joshua Bartscher, Mitchell, 135-5; 3. Brandon Dannenbring, Sioux Falls, 110-7.

13-14: 1. Brady Dannenbring, Sioux Falls, 176-0.

Long jump

9-10: 1. Colby Ostbye, Mitchell, 7-0; 2. Bryce Palmer, Mitchell, 6-11.5; 3. Bennett Dannenbring, Sioux Falls, 6-9; 4. Dustin Hermansen, Mitchell, 6-7.

11-12: 1. Jesse Hastings, Mount Vernon, 8-10; 2. Rylee Deinert, Mount Vernon, 7-2; 3. Ben Helleloid, Mitchell, 6-9.5.

13-14: 1. Brady Dannenbring, Sioux Falls, 7-10; 2. Casey Miller, Fulton, 7-9.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness