Sections

Weather Forecast

Close
Advertisement

South Dakota High School Region Golf Results: 05/14/13

Email Sign up for Breaking News Alerts
sports Mitchell, 57301
Mitchell South Dakota 120 South Lawler 57301

Region 3A girls' golf tournament

Team scores: 1. Parkston, 295; 2. Mobridge/Pollock, 371; 3. Winner, 427; 4. Chamberlain, 441; 5. Bon Homme, 453; 6. Wagner, 454; 7. St. Francis, 473; 8. Cheyenne-Eagle Butte, 535; 9. Todd County, 597.

Advertisement
Advertisement

Individual results: 1. Jo. Bormann, PARK, 68; 2. Sy. Bormann, PARK, 69; 3. Wagner, PARK, 77; 4. Weber, PARK, 81; 5. Hoffman, MOB, 87; 6. T. Bormann, PARK, 89; 7. Byrd, CHAM, 90; 8. Mathis, WIN, 93; 9. Dale, MOB, 94; 10. Kramer, MOB, 95; 11. Eiseman, MOB, 95; 12. Juffer, WAG, 97; 13. Zephier, WAG, 99; 14. Grunlund, WIN, 102; 15. Kriz, BH, 107; 16. Scherr, WAG, 108; 17. Quick Bear, STF, 110; 18. Byrd, CHAM, 111; 19. Mendoza, CEB, 112; 20. Walloch, BH, 113; 21. Schroeder, WIN, 113; 22. Espinoza, STF, 116; 23. Schamp, BH, 116; 24. Burbach, BH, 117; 25. Story, CHAM, 119; 26. Hansen, WIN, 119; 27. Larson, CHAM, 121; 28. Reynolds, STF, 122; 29. Schad, CEB, 123; 30. LaPointe, STF, 125; 31. Swalley, TC, 125; 32. Klein, WIN, 130; 33. Reis, CHAM, 130; 34. Tamayo, TC, 152.

Region 2B boys' golf tournament

Monday at Brookings Country Club

Team Scores (Top 2 Qualify) - 1. Howard 241; 2. Deubrook Area 251; 3. Wessington Springs 263; 4. Colman-Egan 265; 5. De Smet 275; 6. Elkton-Lake Benton 306; 7. Dell Rapids St. Mary 308; 8. Chester Area 319; 9. Arlington 330; 10. Flandreau 334.

Individual Qualifiers (Top 20): 76 - Cal Wiese, Howard; 78 - Michael Goens, Deubrook Area; 81 - Cole Hodges, Howard; 83 - Haiden Schmidt, Colman-Egan; 84 - Drew Wiese, Howard; 85 - Brad Penney, De Smet,; Austin Messmer, Wessington Springs; 86 - Trent Johnson, Deubrook Area; 87 - Jevon Hohn, 87; Riley Hanson, Deubrook Area; Trenton Hemmer, Colman-Egan; Tanner Rymerson, Deubrook Area; 90 - Ethan Pearson, Elkton-Lake Benton; 91 - Zach Privett, Wessington Springs; 92 - Jayden Janssen, De Smet; 93 - Isaiah Glanzer, Howard.

Other individual scores: Wessington Springs - Zach Privett 91, Blake Messmer 101; Colman-Egan - Kade Groos 95; Keaton Westover 98; De Smet - Austin Janssen 98, Nathan Reynhout 102; Elkton-Lake Benton - Tyler Stuefen 107, Chase Gorter 109, Cody Wiskur 113; Dell Rapids St. Mary - Nathan Klein 97, Ethan Schmidt 99, Austin Kubly 112, Alex Eulberg 138; Chester Area - John Nelson 99, Adam Anderson 109, Kaleb Eich 111, Josh Anderson 111; Arlington - Haydn Gilbertson 107, Scott Sampson 110, Jack Kersting 113, Jeff Haufschild; Flandreau - Rowden Hammer 109, Dawson Blum 110, Zach Stephens 115, Logan Barboza 118; James Valley Christian - 117.

Region 3B girls golf tournament

Monday in Sioux Falls

Boys

Team scores: (Only list qualifying teams) 1. Garretson, 222; 2. Baltic, 261;

Individual results: 1. Dillon, GAR, 65; 2. Carlson, GAR, 78; 3. Seubert, Canistota, 79; 4. Gillespie, Parker, 79; 5. Whetham, GAR,79; 6. Nelson, GAR, 80; 7. Heumiller, McCook Central/Monstrose, 81; 8. Brende, BAL, 82; 9. Moen, BAL, 84; 10. Licteig, Freeman, 85; 11. Fuhrman, CAN, 87; 12. Mentele, MMC, 88; 13. Larsen, Irene-Wakonda, 89; 14. Jensen, Viborg-Hurley, 90; 15. Weber, FRE, 90; 16. Bergeson, Gayville-Volin, 92; 17. Anderson, MCM, 93; 18. Thompson, VH, 94; 19. Ostrem, IW, 94; 20. Brown, BAL, 95; 21. Johnson, Alcester-Hudson, 95.

Girls

Team scores: (Only list qualifying teams) 1. McCook Central/Montrose, 298; 2. Irene-Wakonda, 302.

Individual results: 1. Dana Kirby, MCM, 87; 2. Nielsen, IW, 92; 3. Sanner, Parker, 93; 4. Bauer, Freeman, 94; 5. Brinkman, Garretson, 97; 6. Brende, Baltic, 99; 7. Hurd, Bridgewater-Emery, 99; 8. Mohr, IW, 100; 9. Mentele, MCM, 100; 10. Egan, FRE, 102; 11. Kribell, IW, 110; 12. Egan, FRE, 110; 13. Mead, MCM, 111; 14. Hurd, BWE, 111; 15. Preheim, PAR, 112.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness