Sections

Weather Forecast

Close

Mitchell police searching for woman involved in Dakota Sunset robbery

Advertisement

Area towns to hold elections Tuesday

Email Sign up for Breaking News Alerts
Mitchell,South Dakota 57301 http://www.mitchellrepublic.com/sites/all/themes/mitchellrepublic_theme/images/social_default_image.png
The Daily Republic
(605) 996-5020 customer support
Area towns to hold elections Tuesday
Mitchell South Dakota 120 South Lawler 57301

Two area mayors' seats are contested on area ballots Tuesday and one town will elect a new mayor after the longtime incumbent retired.

Advertisement
Advertisement

Bridgewater Mayor Ronald Pringle will be challenged by Kenneth Haugen.

Pringle has served as the town's mayor since 2011 and held the position a few years prior to that, according to the city finance officer.

Platte Mayor Rick Gustad will be challenged by Steve Christensen. Gustad was appointed to the position in January 2008, elected in June of that year, and has been mayor since.

He works at B&L Communications and also is the city's fire chief.

Residents in Scotland will elect a new mayor after Ronald Orth resigned prior to moving to Sioux Falls. Zachary Bakke and Curtis Hofer will run for the position.

Other area towns that will hold city and school district elections include:

Burke City Ward 1 alderman: Incumbent Clark Miller and Todd Halsne; two-year term.

Chamberlain School District: Incumbents Steve Fox and Leanne Larson, and challengers Marcel Felicia and Foster Iversen -- three positions open for three-year terms.

Delmont Ward 1 alderman: Incumbent Terry Takacs and Mike Redd; two-year term.

Ethan town trustee: Incumbent Lisa Hjellum and Lori Jerke.

Ethan School District board members: Incumbent Jeff Gustafson, and Chris Ortman, Michelle Klumb and Harvey Hanselman; two three-year terms.

Freeman School District board members: Incumbent Laverne Diede, and Cory Schrag and Daniel Waldhauser; two three-year terms.

Geddes City Ward 1: Incumbent Sharon Ackley and Maureen Dufek; two-year term.

Gregory School Board: Incumbent Chris VanDerWerff, Sharon Pedersen, Karen Timanus and Rod Vosika; two three-year terms.

Menno School District board members: Incumbents Jill Haberman and Paula Munkvold, and challengers Teresa Mettler and Kaleb Hight; two three-year terms.

Mount Vernon City Ward 3: Incumbent Kenneth Martish and Mike Kluth; one two-year term.

Parkston City Ward 1: Incumbent Dale Hofer and Teresa Mann; one two-year term.

Pickstown town trustee: Incumbents Craig Noteboom and Almon Adam, and challengers Amy Hoilien and Diane Opbroek; two three-year terms.

Tabor town trustees: Incumbents Joseph Carda and Richard Sutera, and challenger Tony Souhrada; two three-year terms.

Wessington Springs School District board member: Incumbent Amber Kolousek, and challengers Ryan Jensen, Wade Christensen and Natalie Wolfskill; three threeyear terms.

White Lake City Ward 1: Sandy Bradwisch and Rodney Maine; one two-year term.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
randomness